Artykuł sponsorowany

Co najczęściej psuje się w rozrzutnikach obornika?

Co najczęściej psuje się w rozrzutnikach obornika?

Rozrzutniki obornika to niezwykle przydatne maszyny rolnicze, które pozwalają na efektywne rozprowadzenie naturalnych nawozów na polach uprawnych. Jak każde urządzenie mechaniczne, również rozrzutniki mogą ulegać awariom i zużyciu. W niniejszym artykule przedstawimy najczęstsze problemy, z jakimi borykają się rolnicy korzystający z tego typu maszyn oraz sposoby ich rozwiązania.

Łańcuchy przekładniowe i napędowe

Jednym z podstawowych elementów rozrzutnika obornika są łańcuchy przekładniowe i napędowe, które odpowiadają za przenoszenie ruchu z silnika na poszczególne części maszyny. W wyniku długotrwałego użytkowania może dojść do ich wydłużenia, uszkodzenia lub zerwania. Aby uniknąć takich problemów, należy regularnie sprawdzać stan łańcuchów oraz smarować je odpowiednimi środkami. W przypadku stwierdzenia nadmiernego zużycia, konieczna jest wymiana na nowe.

Wały przegubowe

Wały przegubowe to kolejny istotny element rozrzutników obornika. Ich zadaniem jest przenoszenie napędu z ciągnika na maszynę. Niestety, często ulegają one uszkodzeniom spowodowanym przez nadmierne obciążenia, nieprawidłowe użytkowanie czy brak odpowiedniego smarowania. Aby zapobiec awariom wałów przegubowych, warto stosować się do zaleceń producenta dotyczących eksploatacji oraz regularnie kontrolować ich stan techniczny.

Śruby i elementy mocujące

Rozrzutniki obornika składają się z wielu śrub, nakrętek i innych elementów mocujących, które mogą ulegać poluzowaniu lub korozji. W celu zapewnienia prawidłowego działania maszyny, warto systematycznie sprawdzać stan wszystkich połączeń oraz dokręcać je w razie potrzeby. W przypadku stwierdzenia korozji, konieczne może być zastosowanie specjalistycznych środków antykorozyjnych lub wymiana uszkodzonych elementów.

System rozprowadzania obornika

W rozrzutnikach obornika kluczowe znaczenie ma system rozprowadzania nawozu, który składa się z wirników, łopatek oraz innych elementów mechanicznych. Ich uszkodzenie może prowadzić do nierównomiernego rozrzucania obornika na polu, co z kolei wpływa na jakość plonów. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, należy regularnie sprawdzać stan poszczególnych części systemu oraz dbać o ich odpowiednie smarowanie i konserwację.

Ogumienie

Opony są kolejnym istotnym elementem rozrzutników obornika, które mogą ulec uszkodzeniom. Przebicia, przecięcia czy nadmierne zużycie bieżnika mogą prowadzić do utraty przyczepności oraz nieprawidłowego działania maszyny. Aby uniknąć tego rodzaju problemów, warto regularnie kontrolować stan ogumienia oraz wymieniać je na nowe w razie potrzeby.