Artykuł sponsorowany

Czy rośliny wieloletnie trzeba wykopywać na zimę?

Czy rośliny wieloletnie trzeba wykopywać na zimę?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a właściciele ogrodów zaczynają zastanawiać się, jak odpowiednio przygotować swoje rośliny do chłodniejszych miesięcy. Jednym z ważnych pytań, które nurtują ogrodników, jest to, czy rośliny wieloletnie trzeba wykopywać na zimę. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie oraz przedstawić niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji bylin w okresie zimowym.

Przeczytaj również: Jakie rośliny ozdobne dobrze rosną na zacienionych stanowiskach w ogrodzie?

Rośliny wieloletnie – co warto wiedzieć?

Rośliny wieloletnie, zwane również bylinami, są to gatunki, które żyją przez wiele lat i kwitną co roku. W przeciwieństwie do roślin jednorocznych, byliny nie wymagają corocznego wysiewu nasion ani sadzenia nowych sadzonek. Warto jednak pamiętać, że różne gatunki roślin wieloletnich mają odmienne wymagania dotyczące pielęgnacji i ochrony przed mrozem. Dlatego też odpowiedź na pytanie, czy rośliny wieloletnie trzeba wykopywać na zimę, nie jest jednoznaczna.

Większość bylin jest całkiem odporna na niskie temperatury, jednak niektóre gatunki wymagają dodatkowej ochrony przed mrozem. W przypadku sadzonek bylin wieloletnich, które zostały posadzone w tym sezonie, warto zabezpieczyć je przed zimą, stosując ściółkę z kory, słomy czy liści. Dzięki temu rośliny będą miały lepsze warunki do przetrwania niskich temperatur i wilgoci. Warto również sprawdzić, jakie są wymagania konkretnej rośliny wieloletniej – niektóre mogą potrzebować osłon z materiałów izolacyjnych, takich jak agrowłóknina.

Przycinanie a wykopywanie – co wybrać?

W przypadku niektórych roślin wieloletnich wystarczy przyciąć je na zimę, aby zapewnić im odpowiednią ochronę przed mrozem. Przycinanie pozwala na usunięcie zwiędłych części rośliny, co ułatwia jej regenerację wiosną. Jednakże istnieją również gatunki bylin, które wymagają wykopywania na zimę – dotyczy to głównie roślin ciepłolubnych, takich jak dalia czy miechunka. W takim przypadku należy ostrożnie wykopać kłącza lub bulwy tych roślin i przechowywać je w chłodnym, suchym miejscu do wiosny.

Warto podsumować, że nie wszystkie rośliny wieloletnie trzeba wykopywać na zimę – wiele z nich jest całkowicie odporne na niskie temperatury i wystarczy je odpowiednio przyciąć. W przypadku gatunków wrażliwych na mróz, warto zastosować ściółkę lub osłony izolacyjne, a w przypadku roślin ciepłolubnych konieczne może być wykopywanie i przechowywanie kłączy lub bulw do wiosny.