Artykuł sponsorowany

Czy są jakieś przeciwwskazania do implantacji all on 4?

Czy są jakieś przeciwwskazania do implantacji all on 4?

Implanty all on 4 to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które pozwala na odbudowę całego łuku zębowego za pomocą tylko czterech implantów. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się pięknym uśmiechem i pełną funkcjonalnością zębów. Jednak, jak każda metoda leczenia, również all on 4 może mieć swoje przeciwwskazania.

Przeciwwskazania ogólne

W przypadku implantacji all on 4 istnieją pewne przeciwwskazania ogólne, które dotyczą wszelkich zabiegów stomatologicznych. Należy do nich m.in. ciężkie choroby układu krążenia, cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy zaburzenia krzepliwości krwi. Ponadto, osoby palące tytoń lub nadużywające alkoholu są bardziej narażone na powikłania i niepowodzenie leczenia. W takich sytuacjach lekarz stomatolog może zdecydować o odłożeniu zabiegu lub zastosowaniu innej metody odbudowy zębów.

Kluczowym czynnikiem wpływającym na sukces implantacji all on 4 jest odpowiednia ilość i jakość kości w obrębie szczęki i żuchwy. Pacjenci z zaawansowaną utratą kości, np. w wyniku długotrwałego braku zębów, mogą nie kwalifikować się do tego rodzaju leczenia. W takich przypadkach konieczne może być przeprowadzenie zabiegów regeneracji kości, takich jak augmentacja kości czy sinus lift, przed przystąpieniem do implantacji all on 4.

Ograniczenia wiekowe

Chociaż nie ma ścisłych ograniczeń wiekowych dotyczących implantacji all on 4, to jednak istnieją pewne wytyczne. Zabieg ten nie jest zalecany dla pacjentów poniżej 18 roku życia, ponieważ ich kość szczękowa i żuchwowa może być jeszcze w fazie wzrostu. Z drugiej strony, osoby starsze mogą być bardziej narażone na powikłania związane z ogólnym stanem zdrowia oraz procesami starzenia się organizmu. Dlatego decyzja o wykonaniu implantacji all on 4 powinna być indywidualnie dostosowana do potrzeb i możliwości każdego pacjenta.

Ostatnim czynnikiem, który może wpłynąć na powodzenie implantacji all on 4, jest higiena jamy ustnej pacjenta. Niewłaściwa higiena prowadzi do powstawania próchnicy i chorób przyzębia, które mogą negatywnie wpłynąć na trwałość implantów. Przed przystąpieniem do zabiegu pacjenci powinni zadbać o stan swoich zębów i dziąseł, a także nauczyć się prawidłowych technik czyszczenia implantów. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że leczenie all on 4 nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.