Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto przyjmować wegańskie suplementy?

Dlaczego warto przyjmować wegańskie suplementy?

Weganizm jest coraz bardziej popularny na całym świecie, również w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na tę dietę ze względów etycznych, zdrowotnych czy ekologicznych. Warto jednak pamiętać, że wegańska dieta może prowadzić do niedoborów niektórych składników odżywczych, dlatego warto rozważyć przyjmowanie suplementów.

Witamina B12 – niezbędna dla zdrowia

Wegańskie suplementy, takie jak witamina B12 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jej niedobór może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak anemia czy uszkodzenie układu nerwowego. Niestety, witamina ta występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego osoby stosujące dietę wegańską są narażone na jej niedobory. Suplementacja witaminą B12 jest zatem kluczowa dla wegan, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych. Warto wybierać suplementy zawierające metylokobalaminę lub adenosylkobalaminę, które są łatwo przyswajalne przez organizm.

Żelazo – ważny składnik diety

Żelazo to kolejny składnik odżywczy, którego niedobory mogą występować u osób stosujących dietę wegańską. Żelazo pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, takich jak transport tlenu czy produkcja energii. Warto wiedzieć, że żelazo występuje w dwóch formach – hemowej (obecnej głównie w mięsie) i niehemowej (obecnej w roślinach). Żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne przez organizm, dlatego weganom warto zwrócić uwagę na suplementację tego składnika. Przy wyborze suplementów żelaza warto zwrócić uwagę na formę chelatowaną, która jest łatwo przyswajalna i mniej podrażniająca dla układu pokarmowego.

Wapń – budulec dla kości

Wapń to kolejny ważny składnik odżywczy, który może być niedoborowy w diecie wegańskiej. Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości, zębów oraz prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego. Choć wapń występuje również w produktach roślinnych, takich jak warzywa liściaste czy nasiona sezamu, jego przyswajalność z tych źródeł może być niższa niż z produktów mlecznych. Dlatego warto rozważyć suplementację wapnia w diecie wegańskiej, zwłaszcza u osób narażonych na osteoporozę czy inne problemy kostne. Przy wyborze suplementów wapnia warto zwrócić uwagę na formy takie jak wapń cytrynianowy czy wapń chelatowany, które są dobrze przyswajalne przez organizm.