Artykuł sponsorowany

Ile trwa badanie oleju?

Ile trwa badanie oleju?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile czasu trwa badanie oleju silnikowego? Badanie oleju jest niezwykle ważne dla utrzymania odpowiedniej kondycji silnika i wydłużenia jego żywotności. W tym artykule dowiesz się, jak długo trwa badanie oleju, jakie są różne rodzaje badań oraz jak często powinno się je przeprowadzać.

Podstawowe badanie oleju silnikowego

Podstawowe badanie oleju silnikowego polega na sprawdzeniu jego poziomu oraz koloru. Jest to bardzo prosta procedura, którą można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy wyjąć bagnet olejowy z silnika, oczyścić go, ponownie włożyć do silnika, a następnie ponownie wyjąć i sprawdzić poziom oleju na bagnecie. Jeśli poziom oleju jest odpowiedni, a jego kolor ciemny, oznacza to, że jest zużyty i należy go wymienić. Cały proces trwa zaledwie kilka minut.

Analiza chemiczna oleju

Analiza chemiczna oleju to bardziej zaawansowane badanie, które pozwala na dokładniejszą ocenę stanu oleju oraz kondycji silnika. Próbka oleju jest wysyłana do specjalistycznego laboratorium, gdzie analizowane są różne parametry, takie jak zawartość metali ciężkich (np. miedzi, żelaza), poziom kwasowości czy obecność wody. Na podstawie tych danych można ocenić, czy olej nadaje się do dalszego użytku, czy wymaga wymiany. Analiza chemiczna oleju trwa zazwyczaj od kilku dni do dwóch tygodni, w zależności od laboratorium.

Badanie właściwości fizycznych oleju

Kolejnym rodzajem badań jest badanie właściwości fizycznych oleju, które pozwala na ocenę jego lepkości oraz zdolności do smarowania. W tym celu próbka oleju jest poddawana różnym testom, takim jak np. test kinematycznej lepkości czy test smarności. Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, czy olej spełnia swoje podstawowe funkcje oraz czy nie stracił swoich właściwości w wyniku zużycia. Badanie właściwości fizycznych oleju trwa zwykle od kilku dni do tygodnia.

Częstotliwość badań oleju silnikowego

Częstotliwość badań oleju silnikowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj silnika, rodzaj używanego oleju czy warunki eksploatacji pojazdu. W przypadku samochodów osobowych zaleca się sprawdzanie poziomu i koloru oleju co najmniej raz w miesiącu oraz przeprowadzanie analizy chemicznej co 10 000 – 15 000 km przebiegu. W przypadku pojazdów użytkowych oraz maszyn przemysłowych badania powinny być przeprowadzane częściej, nawet co 5 000 km przebiegu lub co 3 miesiące.