Artykuł sponsorowany

Jak dbać o nowoczesne okna drewniane?

Jak dbać o nowoczesne okna drewniane?

Nowoczesne okna drewniane cieszą się coraz większym uznaniem wśród właścicieli domów, ze względu na ich estetykę, trwałość oraz właściwości termoizolacyjne. Aby zachować ich wyjątkowy wygląd i funkcjonalność przez długie lata, konieczne jest odpowiednie dbanie o te elementy. W artykule przedstawiamy praktyczne porady dotyczące pielęgnacji i konserwacji okien drewnianych, które pomogą utrzymać je w doskonałym stanie.

Czyszczenie powierzchni okien

Regularne czyszczenie powierzchni okien drewnianych jest kluczowe dla utrzymania ich estetyki oraz właściwości ochronnych. Zaleca się przeprowadzenie takiego zabiegu co najmniej dwa razy w roku, najlepiej wiosną i jesienią. Do czyszczenia należy używać miękkiej ściereczki lub gąbki oraz łagodnych detergentów przeznaczonych do drewna, które nie uszkodzą jego struktury ani powłoki lakierniczej. Jak zaleca producent okien drewnianych z Opola, należy unikać stosowania agresywnych środków czyszczących oraz szorstkich materiałów, które mogą zarysować powierzchnię okna. Po umyciu okna warto je dokładnie osuszyć, aby uniknąć pozostawienia smug czy plam.

Konserwacja okuć okiennych

Okucia okienne są niezbędnym elementem nowoczesnych okien drewnianych, gwarantującym ich prawidłowe funkcjonowanie oraz bezpieczeństwo użytkowania. Aby zapewnić ich trwałość, konieczne jest regularne smarowanie oraz kontrolowanie stanu technicznego. Zaleca się przeprowadzenie takiej konserwacji co najmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem zimowym. Do smarowania okuć można użyć specjalistycznych środków przeznaczonych do tego celu, takich jak oleje czy smary silikonowe. Warto także sprawdzić, czy wszystkie śruby i nakrętki są odpowiednio dokręcone oraz czy nie ma żadnych uszkodzeń mechanicznych.

Ochrona przed wilgocią i szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi

Drewno jest materiałem wrażliwym na działanie wilgoci oraz innych szkodliwych czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia powietrza. Dlatego ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan powłoki lakierniczej okien drewnianych oraz dbać o właściwą wentylację pomieszczeń. Jeśli zauważymy, że lakier zaczyna się łuszczyć, matowieć lub pękać, konieczne jest jego odnowienie poprzez przeszlifowanie powierzchni i nałożenie nowej warstwy. W przypadku wystąpienia drobnych uszkodzeń, takich jak zadrapania czy otarcia, można je zabezpieczyć specjalnymi woskami do drewna lub korektorami w odpowiednim kolorze.