Artykuł sponsorowany

Jak działa opaska na łokieć tenisisty?

Jak działa opaska na łokieć tenisisty?

Opaska na łokieć tenisisty to popularne rozwiązanie stosowane w celu łagodzenia bólu i zapobiegania urazom związanym z przeciążeniem stawu łokciowego. Ten rodzaj opaski jest szczególnie polecany dla osób uprawiających sporty, w których występuje duża siła oddziaływania na staw łokciowy, takie jak tenis, golf czy podnoszenie ciężarów. W tym artykule przyjrzymy się, jak działają opaski na łokieć tenisisty, jakie są ich rodzaje i jak prawidłowo je stosować.

Rodzaje opasek na łokieć tenisisty

Opaski na łokieć tenisisty występują w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach. Najpopularniejsze są opaski wykonane z neoprenu, elastycznej pianki syntetycznej, która dobrze dopasowuje się do kształtu ciała. Inne materiały używane do produkcji opasek to między innymi nylon, bawełna czy lateks. Opaski mogą mieć także różne konstrukcje – niektóre mają wbudowane elementy wspomagające stabilizację stawu, takie jak usztywnienia czy wkładki żelowe. Istnieją także opaski z regulowanym napięciem, które pozwalają na indywidualne dostosowanie ucisku.

Działanie opasek na łokieć tenisisty

Opaska na łokieć tenisisty działa poprzez ucisk na mięśnie i ścięgna w okolicy stawu łokciowego. Ucisk ten ma na celu zmniejszenie obciążenia na ścięgno, które jest przyczyną bólu. Ponadto opaska pomaga zwiększyć krążenie krwi w obszarze dotkniętym urazem, co przyspiesza proces gojenia. Opaska na łokieć tenisisty może również wspomagać stabilizację stawu łokciowego podczas wykonywania ruchów, co zmniejsza ryzyko ponownego urazu. Warto jednak pamiętać, że opaska na łokieć tenisisty nie zastąpi odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, a jedynie wspomaga te procesy.

Jak prawidłowo stosować opaskę na łokieć tenisisty?

Aby opaska na łokieć tenisisty spełniała swoją funkcję, należy ją prawidłowo założyć i stosować. Przede wszystkim ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru opaski – zbyt luźna nie będzie skutecznie uciskać ścięgna, a zbyt ciasna może powodować dodatkowe uszkodzenia. Opaskę należy założyć tuż poniżej miejsca bólowego, czyli około 2–3 cm poniżej kości nadgarstka. Podczas zakładania opaski warto upewnić się, że ucisk jest równomierny i nie powoduje dyskomfortu. Opaskę można nosić zarówno podczas aktywności fizycznej, jak i w trakcie odpoczynku, jednak nie zaleca się jej stosowania przez całą dobę – warto zdjąć ją na kilka godzin, aby nie doprowadzić do zbyt dużego ucisku na mięśnie i ścięgna.