Artykuł sponsorowany

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Jak działają oczyszczalnie biologiczne?

Oczyszczalnie biologiczne stały się popularnym rozwiązaniem dla wielu gospodarstw domowych i firm w Polsce, w tym również w Gdańsku. Dzięki swojej wydajności i ekologicznemu podejściu do oczyszczania ścieków, coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie takiego systemu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak działają oczyszczalnie biologiczne oraz jakie są ich zalety i wady.

Proces oczyszczania ścieków

Oczyszczalnie biologiczne w Gdańsku opierają się na naturalnych procesach rozkładu materii organicznej przez mikroorganizmy. W pierwszym etapie ścieki trafiają do komory osadnikowej, gdzie następuje separacja cieczy od osadów. Osady gromadzą się na dnie zbiornika, a ciecz przepływa do kolejnej komory – reaktora biologicznego. W reaktorze biologicznym znajdują się specjalne nośniki, na których osiedlają się bakterie odpowiedzialne za rozkład zanieczyszczeń. Proces ten nazywany jest biodegradacją.

Biodegradacja i usuwanie zanieczyszczeń

W reaktorze biologicznym zachodzą dwa rodzaje procesów – aerobowe i anaerobowe. Procesy aerobowe polegają na rozkładzie materii organicznej przez bakterie tlenowe, które potrzebują tlenu do swojego funkcjonowania. Dlatego w oczyszczalniach biologicznych stosuje się napowietrzanie, które dostarcza tlen dla tych mikroorganizmów. Procesy anaerobowe natomiast odbywają się w warunkach beztlenowych, gdzie bakterie rozkładają związki organiczne na metan i dwutlenek węgla. Oba te procesy skutkują redukcją stężenia zanieczyszczeń w ściekach.

Zalety i wady oczyszczalni biologicznych

Oczyszczalnie biologiczne mają wiele zalet, które przyczyniają się do ich rosnącej popularności. Przede wszystkim są przyjazne dla środowiska, gdyż nie wykorzystują chemii ani energii elektrycznej do oczyszczania ścieków. Ponadto, są wydajne i skuteczne – potrafią usunąć nawet 95% zanieczyszczeń, co pozwala na bezpieczne odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu lub cieków wodnych. Wśród wad oczyszczalni biologicznych można wymienić konieczność regularnej kontroli i konserwacji systemu, a także większe wymagania dotyczące przestrzeni na działce w porównaniu z tradycyjnymi szambami.