Artykuł sponsorowany

Jak montaż cegły klinkierowej wpływa na izolację budynku?

Jak montaż cegły klinkierowej wpływa na izolację budynku?

Cegła klinkierowa to materiał budowlany, który od lat cieszy się dużym uznaniem wśród inwestorów i architektów. Wykorzystywana jest zarówno do budowy nowych obiektów, jak i renowacji zabytkowych budynków. W artykule omówimy, jak montaż tego rodzaju cegły wpływa na izolację budynku, a także na jego estetykę i trwałość.

Właściwości cegły klinkierowej

Cegła klinkierowa to specjalny rodzaj cegły, który wyróżnia się wysoką odpornością na działanie czynników atmosferycznych oraz dużą wytrzymałością. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej mieszanki gliny oraz procesu wypalania w bardzo wysokich temperaturach, sięgających nawet 1200 stopni Celsjusza. Dzięki temu cegła klinkierowa charakteryzuje się niską nasiąkliwością, co sprawia, że jest odporna na wilgoć oraz mrozoodporna. Ponadto, cegła klinkierowa jest również odporna na działanie promieniowania UV, co przekłada się na jej długotrwałe zachowanie estetyczne.

Montaż cegły klinkierowej a izolacja budynku

Zastosowanie cegły klinkierowej jako materiału elewacyjnego może korzystnie wpłynąć na izolację budynku pod względem termicznym oraz akustycznym. Ze względu na swoją strukturę i właściwości, cegła klinkierowa potrafi skutecznie zatrzymać ciepło wewnątrz budynku, co przekłada się na niższe koszty ogrzewania. W przypadku budynków mieszkalnych, cegła klinkierowa może również skutecznie tłumić hałas z zewnątrz, co wpływa na komfort mieszkańców. Jednak samo zastosowanie cegły klinkierowej nie gwarantuje jeszcze odpowiedniej izolacji budynku. Kluczowe znaczenie ma tu prawidłowy montaż cegły Vandersanden, który musi być wykonany zgodnie z zasadami sztuki budowlanej oraz zastosowaniem odpowiednich materiałów izolacyjnych.

Techniki montażu cegły klinkierowej

Jedną z technik jest montaż cegły klinkierowej na systemie wentylowanej elewacji, który polega na zamocowaniu cegieł do specjalnych profili montażowych. W tym przypadku, między cegłami a ścianą budynku pozostaje szczelina powietrzna, która zapewnia odpowiednią wentylację oraz izolację termiczną. Dzięki temu rozwiązaniu, budynek jest lepiej chroniony przed wilgocią oraz stratami ciepła. Warto również wspomnieć o technologii montażu cegły klinkierowej na kleju, która polega na przyklejaniu cegieł do ściany za pomocą specjalnego kleju. Ta metoda jest szybsza niż tradycyjne murowanie, jednak wymaga zastosowania dodatkowych warstw izolacji termicznej oraz paroizolacji.