Artykuł sponsorowany

Jak należy ubrać się na pogrzeb?

Jak należy ubrać się na pogrzeb?

Pogrzeb to wyjątkowo ważne i smutne wydarzenie, które wymaga od uczestników odpowiedniego zachowania i stroju. W Polsce istnieje kilka niepisanych zasad dotyczących ubioru na tego typu uroczystości, które warto znać, aby okazać szacunek zmarłemu i jego rodzinie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze z nich, dzięki którym unikniemy wpadek i będziemy czuć się komfortowo w trudnych chwilach.

Przeczytaj również: Na czym polega kremacja zmarłych?

Jaki dress code obowiązuje na pogrzebach?

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, na pogrzebie dominują ciemne kolory, przede wszystkim czarny. Symbolizuje on żałobę, smutek oraz powagę chwili. Czasami można spotkać się również z granatowymi lub ciemnoszarymi strojami, które także są akceptowalne. Ważne jest jednak, aby unikać jaskrawych i krzykliwych barw, które mogą być odbierane jako brak szacunku dla zmarłego i jego rodziny. Warto również pamiętać o tym, że białe ubrania są zarezerwowane dla duchowieństwa oraz osób pełniących funkcje liturgiczne podczas ceremonii pogrzebowej.

Przeczytaj również: Jakich formalności trzeba dopełnić podczas organizacji pogrzebu?

Na pogrzebie należy postawić na elegancki i skromny strój. Dla mężczyzn oznacza to zwykle ciemny garnitur, białą koszulę oraz czarną lub ciemną krawat. W przypadku pań odpowiedni będzie ciemny, nieco luźniejszy strój, który zakryje ramiona i kolana. Dobrym wyborem będzie na przykład długa spódnica lub sukienka oraz elegancka bluzka lub marynarka. Unikajmy dekoltów, krótkich spódnic oraz obcisłych ubrań, które mogą być uznane za nieodpowiednie. Warto również zadbać o odpowiednie dodatki, takie jak czarne buty i torebka czy skromna biżuteria.

Przeczytaj również: Jak ułożyć przemowę pogrzebową dla mamy?

Pogrzeby w Pruszkowie odbywają się przez cały rok, dlatego warto pamiętać o dostosowaniu stroju do aktualnych warunków pogodowych. W chłodniejszych miesiącach niezbędny będzie ciepły płaszcz lub kurtka w ciemnym kolorze, a także czapka, szalik i rękawiczki. Warto zwrócić uwagę na to, aby były one utrzymane w stonowanej kolorystyce. W okresie letnim natomiast warto postawić na lekkie tkaniny oraz przewiewne ubrania, które pozwolą nam czuć się komfortowo podczas uroczystości na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, aby nadal utrzymać elegancję i skromność stroju, zgodnie z wcześniej wspomnianymi zasadami.