Artykuł sponsorowany

Jak przebiega badanie słuchu u dzieci?

Jak przebiega badanie słuchu u dzieci?

Badanie słuchu u dzieci to istotny element kontroli zdrowia, który pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych problemów związanych z tym zmysłem. W Polsce badania słuchu są przeprowadzane zarówno u noworodków, jak i u starszych dzieci. Warto wiedzieć, jak przebiegają takie badania, aby być przygotowanym na tę sytuację i wspomóc swoje dziecko w trakcie testów.

Noworodkowe badanie przesiewowe słuchu

W Polsce obowiązuje powszechne badanie przesiewowe słuchu u noworodków, które jest wykonywane w ciągu pierwszych 48 godzin życia dziecka. Test ten nosi nazwę otoemisji akustycznej (OAE) i polega na mierzeniu dźwięków generowanych przez komórki włoskowate ucha wewnętrznego. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, a jego wykonanie trwa zaledwie kilka minut. Jeśli wynik badania jest negatywny, należy je powtórzyć po kilku tygodniach. W przypadku kolejnego negatywnego wyniku konieczne jest skierowanie na dalsze diagnostyki. Jeśli chodzi o profesjonalne badanie słuchu u dzieci, Gorzów jest miastem, w którym skorzystamy z opieki fachowców takich jak np. Cedis-Med.

Audiometria impedancyjna

Audiometria impedancyjna to kolejny test stosowany w diagnostyce słuchu u dzieci. Jest on szczególnie polecany dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz szkolnym, które mogą mieć problemy związane z niedosłuchem lub częstymi infekcjami ucha. Badanie polega na ocenie funkcjonowania ucha środkowego poprzez zmierzenie jego impedancji, czyli oporu akustycznego. Test jest bezbolesny i trwa około 15 minut. Wyniki audiometrii impedancyjnej pozwalają na wykrycie ewentualnych zaburzeń w funkcjonowaniu ucha środkowego, takich jak np. zapalenie ucha środkowego czy dysfunkcja trąbki słuchowej.

Audiometria tonalna

Audiometria tonalna to badanie mające na celu ocenę czystości słuchu u dzieci. Jest ono wykonywane u dzieci starszych, które potrafią już współpracować z lekarzem podczas testu. Audiometria tonalna polega na odtwarzaniu dźwięków o różnej wysokości i natężeniu, a zadaniem dziecka jest sygnalizowanie momentu, kiedy dźwięk staje się słyszalny. Badanie jest przeprowadzane za pomocą specjalnych słuchawek oraz urządzenia audiometrycznego. Wyniki audiometrii tonalnej pozwalają na dokładne określenie progu słyszenia dziecka oraz ewentualnego stopnia niedosłuchu.