Artykuł sponsorowany

Jak przebiega budowa domów szkieletowych całorocznych?

Jak przebiega budowa domów szkieletowych całorocznych?

Budowa domów szkieletowych całorocznych zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Dzięki krótkiemu czasowi realizacji, niższym kosztom budowy oraz wysokiej energooszczędności, tego typu konstrukcje stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych domów murowanych. W tym artykule przyjrzymy się, jak przebiega proces budowy domów szkieletowych całorocznych, jakie są ich zalety i na co zwrócić uwagę podczas inwestycji.

Projekt i przygotowanie terenu

Pierwszym etapem procesu takiego jak budowa domów szkieletowych całorocznych jest wykonanie projektu, który uwzględnia wszystkie wymagania inwestora oraz lokalne przepisy budowlane. Następnie uzyskuje się pozwolenie na budowę oraz wybiera odpowiednią działkę. Przygotowanie terenu obejmuje prace ziemne, takie jak wykop pod fundamenty, niwelacja terenu czy wykonanie kanalizacji. Ważne jest również sprawdzenie jakości gruntu, gdyż domy szkieletowe są lżejsze od murowanych i wymagają stabilnego podłoża.

Konstrukcja szkieletowa

Drugi etap to wykonanie konstrukcji szkieletowej, która stanowi podstawę całego domu. Wykorzystuje się do tego drewno konstrukcyjne (najczęściej sosnowe lub świerkowe), które jest impregnowane i suszone komorowo, aby zapewnić jego trwałość i odporność na warunki atmosferyczne. Szkielet składa się z pionowych słupów, poziomych rygli oraz elementów nośnych dachu. Wszystkie te elementy są ze sobą łączone za pomocą specjalnych metalowych łączników, zapewniających stabilność konstrukcji.

Izolacja termiczna i akustyczna

Kolejnym etapem budowy domu szkieletowego jest wykonanie izolacji termicznej i akustycznej. Domy szkieletowe są znane ze swojej wysokiej energooszczędności, co wynika z zastosowania odpowiednich materiałów izolacyjnych. W przypadku domów całorocznych stosuje się wełnę mineralną lub wełnę drzewną, które doskonale chronią przed utratą ciepła oraz hałasem z zewnątrz. Izolacja umieszczana jest pomiędzy elementami szkieletu, a następnie całość pokrywa się płytami OSB lub innymi materiałami budowlanymi.

Pokrycie dachu i elewacja

Czwartym etapem budowy domu szkieletowego jest wykonanie pokrycia dachu oraz elewacji. Dach może być pokryty różnymi materiałami, takimi jak blacha, dachówka czy gont bitumiczny, w zależności od preferencji inwestora i lokalnych przepisów. Elewacja natomiast może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno, tynk, siding czy kamień. Ważne jest, aby materiały te były trwałe, odporne na warunki atmosferyczne oraz estetyczne.