Artykuł sponsorowany

Jak przebiega i czym wyróżnia się druk offsetowy?

Jak przebiega i czym wyróżnia się druk offsetowy?

Druk offsetowy to jedna z najpopularniejszych technik druku, która charakteryzuje się wysoką jakością i szybkością realizacji zamówień. Stosowany jest zarówno w druku książek, czasopism, jak i materiałów reklamowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi oraz dowiemy się, czym wyróżnia się druk offsetowy na tle innych technik druku.

Proces drukowania offsetowego krok po kroku

Druk offsetowy opiera się na zasadzie przekazywania obrazu z płyty drukowej na specjalną gumową matę, a następnie na papier. Proces ten składa się z kilku etapów. Na początek przygotowywana jest płyta drukowa, na której umieszczony zostaje obraz do wydruku. Następnie płyta jest pokrywana emulsją, która po naświetleniu utrwala obraz na powierzchni płyty. Po naświetleniu płyta jest myta roztworem wodnym, który usuwa nieutwardzoną emulsję, pozostawiając na powierzchni płyty tylko utwardzony obraz.

W trakcie procesu drukowania płyta drukowa jest nawilżana roztworem wodnym, który ma za zadanie chronić powierzchnię płyty przed kontaktem z farbą. Następnie farba nanoszona jest na płytkę za pomocą wałków, które pokrywają tylko utwardzoną emulsję. W kolejnym etapie obraz z płyty zostaje przeniesiony na gumową matę, a następnie z maty na papier. W ten sposób powstaje wydruk o wysokiej jakości i precyzji.

Jakie są zalety druku offsetowego?

Druk offsetowy wyróżnia się szeregiem zalet, które sprawiają, że jest to jedna z najchętniej wybieranych technik druku. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką jakością wydruków, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku drukowania materiałów o dużym nasyceniu kolorów oraz szczegółowych ilustracji. Ponadto druk offsetowy pozwala na uzyskanie bardzo dobrego odwzorowania kolorów, co jest szczególnie ważne w przypadku drukowania fotografii czy materiałów reklamowych.

Kolejną zaletą druku offsetowego jest jego szybkość oraz możliwość realizacji dużych nakładów. Technika ta pozwala na drukowanie nawet kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy w krótkim czasie, co czyni ją idealnym rozwiązaniem dla wydawnictw czy agencji reklamowych. Dodatkowo druk offsetowy jest stosunkowo ekonomiczny, zwłaszcza przy większych zamówieniach, gdyż koszt jednostkowy maleje wraz ze wzrostem liczby wydrukowanych egzemplarzy.