Artykuł sponsorowany

Jak przebiega tłoczenie oliwy z oliwek?

Jak przebiega tłoczenie oliwy z oliwek?

Tłoczenie oliwy z oliwek to proces, który pozwala na pozyskanie tego cennego płynu z owoców drzewa oliwnego. Oliwa z oliwek jest nie tylko smaczna, ale również zdrowa, dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych i przeciwutleniaczy. W Polsce coraz więcej osób docenia walory tego „płynnego złota”, dlatego warto przyjrzeć się bliżej, jak przebiega jego produkcja.

Etap zbioru i selekcji owoców

Pierwszym etapem w produkcji oliwy z oliwek jest oczywiście zbieranie owoców drzewa oliwnego. Zbiór przeprowadza się ręcznie lub za pomocą specjalnych maszyn, które potrafią delikatnie strząsnąć owoce z drzew. Następnie owoce poddawane są selekcji – usuwa się uszkodzone, zgnite lub zaatakowane przez szkodniki egzemplarze. Warto dodać, że dobrej jakości oliwa powinna być tłoczona wyłącznie z dojrzałych owoców, które mają odpowiednią barwę i kształt.

Proces mielenia i maceracji

Po zebraniu i selekcji owoców następuje etap mielenia. Owoce mieli się na pastę, która zawiera zarówno miąższ owoców, jak i pestki. Dawniej stosowano kamienne żarna do mielenia, obecnie coraz częściej używa się do tego celu nowoczesnych młynów. Po umieleniu owoce poddawane są procesowi maceracji, który polega na mieszaniu pasty w celu uwolnienia oleju z komórek roślinnych. Maceracja trwa zazwyczaj od 20 do 40 minut i odbywa się w specjalnych kadziach.

Tłoczenie i separacja oliwy

Ostatnim etapem produkcji oliwy z oliwek jest tłoczenie i separacja. Pasta z oliwek poddawana jest procesowi tłoczenia, który pozwala na wydobycie płynu zawierającego zarówno olej, jak i wodę. Dawniej stosowano tłoczenie za pomocą pras hydraulicznych, natomiast obecnie coraz częściej wykorzystuje się metody odwirowe. Po tłoczeniu następuje separacja – dzięki zastosowaniu separatorów wirówkowych możliwe jest oddzielenie oliwy od resztek wody i drobinek miąższu.

Warto dodać, że jakość uzyskanej oliwy zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj drzewa oliwnego, warunki uprawy czy sposób przechowywania owoców. Dlatego też warto wybierać produkt, jakim jest oliwa z oliwek tłoczona na zimno renomowanych producentów, którzy dbają o każdy szczegół procesu produkcyjnego. Tylko wtedy można mieć pewność, że na naszym stole znajdzie się prawdziwa, zdrowa i smaczna oliwa z oliwek.