Artykuł sponsorowany

Jak wybrać i zapewnić prawidłowy wzrost sadzonkom sadźca plamistego?

Jak wybrać i zapewnić prawidłowy wzrost sadzonkom sadźca plamistego?

Sadziec plamisty (Lunaria annua) to dwuletnia roślina ozdobna, która zdobi polskie ogrody swoimi efektownymi kwiatostanami i srebrzystymi owocami. Właśnie te ostatnie przyciągają wzrok i sprawiają, że jest chętnie uprawiany przez miłośników ogrodnictwa. W Polsce roślina ta jest spotykana zarówno w przydomowych ogródkach, jak i na rabatach miejskich.

Wybór miejsca i gleby dla sadzonki

Sadziec plamisty nie ma zbyt wygórowanych wymagań co do gleby, ale najlepiej rośnie na podłożu żyznym, próchnicznym i przepuszczalnym. Warto jednak pamiętać, że sadźce plamisty nie toleruje zbyt wilgotnych gleb, dlatego należy unikać obszarów o podmokłym podłożu. Roślina ta dobrze radzi sobie zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i w półcieniu, jednak warto pamiętać, że im więcej światła otrzyma, tym obfitsze będą jej kwiatostany.

Sposoby rozmnażania sadzonki sadźca plamistego

Sadzonki sadźca plamistego można rozmnożyć na dwa sposoby – przez wysiew nasion lub przez sadzonki. Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić wiosną, gdy temperatura gleby osiągnie około 15 stopni Celsjusza. Nasiona wysiewa się na głębokość około 0,5 cm, a następnie przykrywa się je cienką warstwą ziemi. Po około 2 tygodniach powinny pojawić się pierwsze siewki. Jeśli chcemy rozmnożyć sadziec plamisty przez sadzonki, warto wybrać zdrowe i silne rośliny, które mają już co najmniej dwa lata. Z rośliny matki odcinamy pędy z kilkoma liśćmi i sadzimy je w doniczkach z mieszanką ziemi ogrodowej i torfu.

Pielęgnacja rośliny w trakcie wzrostu

Pielęgnacja sadźca plamistego nie jest skomplikowana, ale warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim roślina ta wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w okresie wzrostu i kwitnienia. Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z ilością wody, gdyż może to prowadzić do gnicia korzeni. Sadziec plamisty dobrze robi również systematyczne przycinanie przekwitłych kwiatostanów – dzięki temu roślina będzie się rozkrzewiać i zachować atrakcyjny wygląd przez cały sezon.

Sadziec plamisty jest dość odporny na choroby i szkodniki, jednak warto obserwować rośliny, aby w porę zauważyć ewentualne problemy. Najczęściej występującymi chorobami są mączniak prawdziwy i szarość pleśniowa, które można zwalczać za pomocą fungicydów. Jeśli chodzi o szkodniki, sadźce plamisty może być atakowany przez mszyce i ślimaki