Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni atlas do domowej siłowni?

Jak wybrać odpowiedni atlas do domowej siłowni?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak stworzyć własną siłownię w domu? W dobie pandemii koronawirusa wiele osób decyduje się na ćwiczenia w zaciszu swojego mieszkania. Jednym z kluczowych elementów domowej siłowni jest atlas, który pozwala na kompleksowe treningi siłowe. W tym artykule przedstawimy, jakie są rodzaje atlasów do domowej siłowni, na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz jakie ćwiczenia można wykonywać na tym sprzęcie.

Rodzaje atlasów do domowej siłowni

Na rynku dostępne są różne rodzaje atlasów, które różnią się między sobą konstrukcją, funkcjonalnością oraz ceną. Pierwszym typem jest atlas wielostanowiskowy, który pozwala na ćwiczenie różnych partii mięśniowych dzięki wielu modułom, takim jak drążek do podciągania, moduł do wyciągu górnego i dolnego czy ławka do ćwiczeń. Drugim typem jest atlas jednostanowiskowy, który skupia się na jednym rodzaju ćwiczeń, np. wyciągu górnym. Trzecim rodzajem są atlasy modułowe, które można dowolnie konfigurować i rozbudowywać o kolejne elementy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze atlasu?

Wybierając atlas do domowej siłowni, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów. Po pierwsze, ważne jest dopasowanie sprzętu do przestrzeni, którą mamy do dyspozycji – atlas nie powinien zajmować zbyt dużo miejsca ani utrudniać korzystania z innych elementów siłowni. Po drugie, należy sprawdzić maksymalne obciążenie oraz regulację oporu, aby dostosować sprzęt do swojego poziomu zaawansowania. Po trzecie, warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiały użyte do produkcji atlasu – solidna konstrukcja zapewni bezpieczeństwo i trwałość urządzenia.

Ćwiczenia na atlasie do domowej siłowni

Atlas pozwala na wykonywanie wielu różnorodnych ćwiczeń, dzięki którym można wzmacniać praktycznie wszystkie partie mięśniowe. Przykładem są ćwiczenia na wyciągu górnym, takie jak przyciąganie linki wyciągu za kark czy przyciąganie linki wyciągu do klatki piersiowej – te ćwiczenia angażują mięśnie grzbietu oraz ramion. Wyciąg dolny pozwala natomiast na wykonywanie ćwiczeń takich jak wiosłowanie czy martwy ciąg na prostych nogach, które wzmacniają mięśnie pleców, pośladków i nóg. Dodatkowo, atlas z ławką do ćwiczeń umożliwia wykonywanie różnych wariantów wyciskania na klatkę piersiową czy ćwiczeń na mięśnie brzucha.