Artykuł sponsorowany

Jak wygląda gaszenie gazem inergen?

Jak wygląda gaszenie gazem inergen?

Gaszenie pożarów za pomocą gazu inergen to nowoczesne i skuteczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w Polsce. Metoda ta wykorzystuje mieszankę gazów obojętnych, które wypierają tlen z pomieszczenia, a tym samym uniemożliwiają dalsze palenie się ognia. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu procesowi oraz jego zaletom i zastosowaniom.

Skład i działanie gazu inergen

Gaz inergen to mieszanka trzech gazów obojętnych, których głównymi składnikami są azot (52%), argon (40%) i dwutlenek węgla (8%). Ta unikalna kombinacja sprawia, że gaszenie inergenem jest nie tylko skuteczne, ale także bezpieczne dla ludzi i środowiska. Działanie gazu polega na obniżeniu stężenia tlenu w pomieszczeniu do poziomu, przy którym ogień nie jest już w stanie się utrzymać, ale jednocześnie pozostaje wystarczająco wysokie, aby umożliwić przebywanie ludzi.

Zalety gaszenia inergenem

Gaszenie gazem inergen ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to met oda bardzo skuteczna – dzięki szybkiemu obniżeniu stężenia tlenu, ogień jest tłumiony niemal natychmiast. Po drugie, inergen jest bezpieczny dla ludzi, gdyż jego składniki są naturalnymi składnikami powietrza, a stężenie tlenu pozostaje na wystarczającym poziomie. Po trzecie, gaz nie pozostawia żadnych szkodliwych substancji ani osadów, co oznacza, że nie ma konieczności przeprowadzania dodatkowych prac porządkowych po gaszeniu. Wreszcie, metoda ta jest przyjazna dla środowiska – gazy używane w procesie gaszenia są naturalne i nie wpływają negatywnie na atmosferę.

Zastosowania gazu inergen

Gaszenie inergenem znajduje zastosowanie w różnych miejscach i sytuacjach. Szczególnie polecane jest w obiektach o wysokim ryzyku pożarowym, takich jak centra danych, serwerownie, archiwa czy sale kontrolne. Dzięki swoim właściwościom, inergen sprawdza się również w miejscach, gdzie istnieje potrzeba ochrony cennych przedmiotów, takich jak dzieła sztuki czy eksponaty muzealne. Ponadto, ze względu na swoją bezpieczną formułę, gaz inergen może być stosowany w obiektach użyteczności publicznej, takich jak szpitale, hotele czy obiekty sportowe.