Artykuł sponsorowany

Jak wygląda terapia uzależnień?

Jak wygląda terapia uzależnień?

Terapia uzależnień to proces, który ma na celu pomóc osobom cierpiącym na różnego rodzaju uzależnienia w odzyskaniu kontroli nad swoim życiem. W Polsce dostępnych jest wiele metod leczenia, zarówno w formie ambulatoryjnej, jak i stacjonarnej. W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wygląda terapia uzależnień, jakie są jej etapy oraz jakie metody leczenia są stosowane w Polsce.

Przeczytaj również: Kiedy warto zdecydować się na psychoterapię?

Na czym polega i jak przebiega terapia uzależnień?

Każda osoba cierpiąca na uzależnienie ma swoją indywidualną historię oraz potrzeby, dlatego terapia powinna być dostosowana do konkretnego przypadku. Na początku leczenia specjalista przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, aby poznać przyczyny uzależnienia, stopień jego zaawansowania oraz ewentualne współwystępujące problemy zdrowotne czy psychologiczne. Następnie opracowywany jest indywidualny plan terapii, który może obejmować różne metody leczenia, takie jak farmakoterapia, psychoterapia czy terapia grupowa. Ważnym elementem terapii jest również wsparcie ze strony rodziny i bliskich osób, które mogą pomóc pacjentowi w trudnych chwilach.

Przeczytaj również: Terapia par dla poprawy jakości życia uczuciowego i relacji w związku

Psychoterapia odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia uzależnień, ponieważ pozwala na zrozumienie przyczyn uzależnienia oraz nauczenie pacjenta radzenia sobie z sytuacjach trudnych i stresujących bez sięgania po używkę. W Polsce stosowane są różne metody psychoterapii, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia systemowa czy terapia psychodynamiczna. Wybór konkretnej metody zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz doświadczenia terapeuty. Często stosowane są również terapie grupowe, które pozwalają pacjentom dzielić się swoimi doświadczeniami i uczućmi z innymi osobami borykającymi się z podobnymi problemami.

Przeczytaj również: Kiedy warto zapisać się na psychoterapię online?

W niektórych przypadkach konieczne może być zastosowanie farmakoterapii, czyli leczenia farmakologicznego, mającego na celu złagodzenie objawów odstawiennych lub kontrolowanie współwystępujących zaburzeń psychicznych. Leki te są przepisywane przez lekarza specjalistę i muszą być przyjmowane pod jego kontrolą. Warto jednak pamiętać, że farmakoterapia nie jest rozwiązaniem same w sobie, ale jedynie uzupełnieniem psychoterapii. W trakcie leczenia mogą być również stosowane różne terapie uzupełniające, takie jak terapia zajęciowa, trening relaksacyjny czy terapia rodzinna, które pomagają pacjentowi odzyskać równowagę emocjonalną i nauczyć się radzić sobie z emocjami bez używek.