Artykuł sponsorowany

Jak zbudowana jest mata wegetacyjna?

Jak zbudowana jest mata wegetacyjna?

Mata wegetacyjna, zwana również dachem zielonym, to innowacyjne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na świecie. Dzięki swoim licznych zaletom, takim jak poprawa jakości powietrza, izolacja termiczna czy zwiększenie bioróżnorodności, coraz więcej osób decyduje się na zastosowanie tego ekologicznego rozwiązania w swoim otoczeniu. W tym artykule przyjrzymy się bliżej budowie mat wegetacyjnych oraz dowiemy się, jakie są ich główne składniki.

Przeczytaj również: Czym jest zieleń ekstensywna i jakie ma zastosowanie?

Warstwy maty wegetacyjnej

Mata wegetacyjna składa się z kilku warstw, które pełnią różne funkcje i są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania takiego dachu. Pierwszą warstwą jest membrana wodochronna, która zapewnia szczelność konstrukcji i chroni przed przenikaniem wody do wnętrza budynku. Następnie znajduje się warstwa filtrująca, która ma za zadanie zatrzymywanie cząstek gleby i zanieczyszczeń oraz umożliwia przepływ wody. Kolejną warstwą jest substrat – mieszanka gleby i materiałów organicznych, która dostarcza składników odżywczych dla roślin.

Roślinność na macie wegetacyjnej

Roślinność na macie wegetacyjnej ma kluczowe znaczenie dla jej funkcjonowania. Wybór odpowiednich gatunków roślin jest istotny, ponieważ muszą one być odporne na ekstremalne warunki panujące na dachach zielonych, takie jak silne nasłonecznienie, susza czy niskie temperatury. W Polsce najczęściej stosowane są rośliny takie jak mchy, byliny, trawy czy rośliny sukulentowe, które dobrze radzą sobie w trudnych warunkach i nie wymagają dużo pielęgnacji. Dobrze dobrana roślinność wpływa również na estetykę dachu zielonego oraz przyczynia się do zwiększenia bioróżnorodności w miejskim środowisku.

Systemy mocowania i utrzymania mat wegetacyjnych

Aby mata wegetacyjna mogła spełniać swoje funkcje, konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów mocowania i utrzymania. Systemy te mają za zadanie utrzymanie maty wegetacyjnej na dachu oraz zapewnienie odpowiedniego nawodnienia i utrzymania warunków niezbędnych dla prawidłowego wzrostu roślin. W przypadku dachów o niewielkim nachyleniu stosuje się systemy mocowania mechanicznego, takie jak siatki czy klamry. Natomiast na dachach o większym nachyleniu używa się systemów kotwiących, które zapobiegają zsunięciu się maty wegetacyjnej. Ponadto, w celu zapewnienia odpowiedniego nawodnienia, stosuje się systemy nawadniające, takie jak kroplowe czy kapilarne.