Artykuł sponsorowany

Jakie pasożyty występują u dzieci i jak je wykryć?

Jakie pasożyty występują u dzieci i jak je wykryć?

Pasożyty to organizmy, które żyją kosztem innych, wykorzystując ich zasoby do własnego rozwoju i przetrwania. Dzieci są szczególnie narażone na zarażenie się pasożytami ze względu na swój naturalny kontakt z otoczeniem, zwłaszcza podczas zabaw na świeżym powietrzu. Warto wiedzieć, jakie pasożyty mogą zaatakować nasze pociechy oraz jak je wykryć, aby móc podjąć odpowiednie działania w celu ich usunięcia.

Jakie są najczęstsze pasożyty u dzieci?

Pierwszym z pasożytów, który może zaatakować dziecko, jest owsik ludzki – mały robak występujący w jelitach człowieka. Owsiki są bardzo powszechne u dzieci, zwłaszcza tych uczęszczających do przedszkoli czy szkół. Kolejnym pasożytem jest tasiemiec – robak płaski, który może występować w różnych częściach układu pokarmowego. Tasiemce mogą być przenoszone przez spożywanie surowego lub niedogotowanego mięsa. Również lamblie, czyli pierwotniaki, mogą stanowić problem dla dzieci – zarażenie następuje najczęściej poprzez spożycie skażonej wody lub żywności.

Badanie kału dziecka na pasożyty to podstawowa metoda diagnostyczna, która pozwala na wykrycie obecności robaków w organizmie. W przypadku owsików, można również wykonać tzw. test taśmą klejącą – polega on na przyklejeniu taśmy przezroczystej do okolic odbytu dziecka, a następnie jej zdjęciu i zbadaniu pod mikroskopem w poszukiwaniu jaj robaków. Warto pamiętać, że niektóre pasożyty, jak np. tasiemce, mogą dawać objawy tylko wtedy, gdy osiągną odpowiednią wielkość – dlatego ważne jest regularne badanie kału oraz kontrolowanie stanu zdrowia naszych dzieci.

Jakie są objawy zarażenia pasożytami u dzieci?

Objawy zarażenia pasożytami u dzieci mogą być różnorodne i zależeć od rodzaju pasożyta oraz stopnia zaawansowania zarażenia. W przypadku owsików, najbardziej charakterystycznym objawem jest świąd w okolicach odbytu, szczególnie nasilający się wieczorem i w nocy. Tasiemce mogą powodować bóle brzucha, nudności, wymioty oraz utratę apetytu. Lamblie natomiast mogą prowadzić do zaburzeń trawienia, bólów brzucha czy biegunki. Jeśli zaobserwujemy u dziecka którekolwiek z tych objawów, warto zgłosić się do lekarza w celu wykonania odpowiednich badań diagnostycznych.