Artykuł sponsorowany

Jakie rośliny ozdobne dobrze rosną na zacienionych stanowiskach w ogrodzie?

Jakie rośliny ozdobne dobrze rosną na zacienionych stanowiskach w ogrodzie?

Ogrody to miejsca, w których możemy odpocząć, nacieszyć się pięknem przyrody i zrelaksować się po ciężkim dniu. Jednak nie wszędzie panują idealne warunki do uprawy roślin ozdobnych. Na szczęście istnieją gatunki, które dobrze radzą sobie na zacienionych stanowiskach i potrafią przyciągnąć wzrok swoim urokiem. W tym artykule przedstawiamy trzy grupy roślin ozdobnych, które sprawdzą się w cienistych zakątkach ogrodu.

Przeczytaj również: Czy rośliny wieloletnie trzeba wykopywać na zimę?

Byliny cieniolubne

Byliny to rośliny wieloletnie, które co roku odrastają z korzeni. Wśród nich znajdziemy wiele gatunków, które doskonale radzą sobie w zacienionych miejscach. Przykładem takiej rośliny jest paproć, która swoim delikatnym ulistnieniem doda uroku każdemu cienistemu zakątkowi. Inne popularne byliny cieniolubne to np. gospodarza ogrodowego (Hosta), który zachwyca swoimi dużymi, efektownymi liśćmi oraz kokorycz (Corydalis), o pięknych, delikatnych kwiatach w kształcie gron.

Przeczytaj również: Jakie szkodniki mogą zaatakować wrzośce?

Krzewy ozdobne do miejsc zacienionych

Krzewy ozdobne to kolejna grupa roślin, która może być uprawiana w miejscach zacienionych. Jednym z nich jest hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata), która swoimi efektownymi kwiatostanami potrafi rozjaśnić nawet najbardziej zacienione miejsca w ogrodzie. Warto również zwrócić uwagę na cieniolubne odmiany tawuł (Spiraea), które swoimi dekoracyjnymi liśćmi i kwiatami dodadzą uroku każdemu zakątkowi. Nie można też zapomnieć o różaneczniku (Rhododendron), który dzięki swoim dużym, barwnym kwiatom będzie prawdziwą ozdobą cienistego miejsca.

Rośliny pnące do zacienionych miejsc

Rośliny pnące to doskonały sposób na zagospodarowanie pionowych przestrzeni w ogrodzie, a także na maskowanie nieestetycznych elementów, takich jak płoty czy ściany. Wśród nich znajdziemy również gatunki dobrze radzące sobie w cieniu. Przykładem może być bluszcz pospolity (Hedera helix), który swoimi zimozielonymi liśćmi doda życia każdemu zacienionemu miejscu. Innym wartym uwagi gatunkiem jest powojnik (Clematis), który dzięki swoim efektownym kwiatom doda koloru i uroku nawet najbardziej zacienionym zakątkom ogrodu.

Wybierając rośliny ozdobne z Wyszkowa do zacienionych miejsc w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na ich wymagania glebowe i wilgotnościowe, aby zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu. Dzięki temu nawet cieniste zakątki ogrodu będą zachwycać swoim pięknem i różnorodnością.