Artykuł sponsorowany

Jakie są właściwości i zastosowanie owsa bezłuskowego?

Jakie są właściwości i zastosowanie owsa bezłuskowego?

Owies bezłuskowy, znany również jako owies nagły, to odmiana owsa, która zdobywa coraz większą popularność na rynku. W przeciwieństwie do tradycyjnego owsa, który wymaga łuskania przed spożyciem, owies bezłuskowy ma cienką i delikatną łuskę, która pozwala na bezpośrednie spożycie ziarna. Dzięki temu owies nagły zachowuje więcej wartości odżywczych i jest łatwiejszy w przygotowaniu.

Wartości odżywcze i korzyści zdrowotne

Owies bezłuskowy wyróżnia się wyjątkowym profilem wartości odżywczych, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób dbających o zdrowie. Jest bogaty w białko, błonnik oraz witaminy i minerały, takie jak witamina E, cynk, magnez i żelazo. Ponadto zawiera dużo beta-glukanów - rozpuszczalnych włókien pokarmowych, które mają korzystny wpływ na układ krążenia oraz poziom cholesterolu we krwi. Dzięki temu spożywanie owsa bezłuskanego może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka chorób serca oraz cukrzycy typu 2.

Sposoby przygotowania i zastosowanie w kuchni

Owies bezłuskowy jest bardzo wszechstronny w kuchni i można go wykorzystać na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich jest przygotowywanie owsianki, która jest smaczna, sycąca i zdrowa. Wystarczy ugotować owies w mleku lub wodzie, dodać ulubione dodatki, takie jak owoce, orzechy czy miód, i gotowe! Owies nagły świetnie sprawdza się również jako składnik musli, batonów energetycznych czy wypieków. Można go także stosować jako alternatywę dla ryżu czy kaszy, dodając do zup, sałatek czy dań obiadowych.

Ekologiczne uprawy i dostępność na rynku

W Polsce rośnie zainteresowanie uprawą owsa bezłuskanego ze względu na jego korzyści zdrowotne oraz rosnący popyt na produkty ekologiczne. Owies nagły jest łatwiejszy w uprawie niż tradycyjny owies, gdyż nie wymaga łuskania przed spożyciem. Uprawy owsa bezłuskanego są również bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generują odpadów związanych z procesem łuskania. Na polskim rynku coraz więcej producentów oferuje owies bezłuskowy w różnych formach - jako płatki, mąkę czy ziarno.