Artykuł sponsorowany

Jakimi parametrami powinien cechować się węgiel opałowy?

Jakimi parametrami powinien cechować się węgiel opałowy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią rośnie zapotrzebowanie na opał. Węgiel opałowy cieszy się dużym zainteresowaniem, ale jak wybrać ten najlepszy? Warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów, które pozwolą nam ogrzać nasze domy w sposób efektywny i ekologiczny.

Przeczytaj również: Co oferuje skład węgla?

Parametr ładowności energetycznej oraz zawartość popiołu i siarki

Pierwszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, jest ładowność energetyczna węgla opałowego. Wyrażana jest ona w jednostkach gigadżuli na tonę (GJ/t) i określa ilość energii, jaką można uzyskać z jednej tony węgla. Im wyższa wartość tego parametru, tym więcej ciepła uzyskamy z mniejszej ilości opału. Warto więc poszukiwać węgla o wysokiej ładowności energetycznej, gdyż pozwoli to na oszczędność zarówno pieniędzy, jak i miejsca na składowanie opału.

Kolejnym istotnym aspektem jest zawartość popiołu oraz siarki w węglu opałowym. Popiół to substancja powstająca podczas spalania węgla, która nie przyczynia się do produkcji ciepła, a wręcz przeciwnie - zwiększa zużycie paliwa. Im mniejsza zawartość popiołu w węglu, tym lepiej. Podobnie jest z zawartością siarki - im mniej siarki w węglu, tym mniej szkodliwych substancji emitowanych do atmosfery podczas spalania. Dlatego warto wybierać węgiel o niskiej zawartości popiołu i siarki.

Wielkość ziaren i wilgotność

Ostatnimi parametrami, które mają wpływ na jakość węgla opałowego, są wielkość ziaren oraz wilgotność. Wielkość ziaren wpływa na efektywność spalania - zbyt drobne ziarna mogą powodować zatory w piecu, a zbyt duże mogą nie spalać się równomiernie. Optymalna wielkość ziaren to tzw. orzech II (25–80 mm). Wilgotność również ma znaczenie - im niższa, tym lepiej. Wysoka wilgotność może powodować szybsze zużycie pieca oraz korozję instalacji grzewczej.

Wybierając węgiel opałowy w Buczu, warto zwrócić uwagę na te czynniki, aby zapewnić sobie komfortowe warunki w domu oraz dbać o środowisko naturalne. Pamiętajmy, że odpowiedni wybór opału to inwestycja, która przyniesie korzyści zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom.