Artykuł sponsorowany

Kiedy konieczne jest wydłużanie kończyn u ortopedy?

Kiedy konieczne jest wydłużanie kończyn u ortopedy?

Wydłużanie kończyn to zabieg, który może wydawać się skrajny i niekonieczny dla większości ludzi. Jednak dla niektórych pacjentów, zwłaszcza tych z poważnymi deformacjami kończyn lub nierównością długości, może to być jedyna opcja, która pozwoli im na normalne funkcjonowanie. W tym artykule omówimy sytuacje, w których wydłużanie kończyn jest konieczne, jak przebiega taki zabieg oraz jakie są możliwe powikłania.

Nierówność długości kończyn

Nierówność długości kończyn (LLD) to stan, w którym jedna noga jest znacznie krótsza od drugiej. Może być spowodowana różnymi przyczynami, takimi jak wrodzone deformacje, urazy czy choroby. LLD może prowadzić do problemów z chodzeniem, bólu pleców i innych dolegliwości. W przypadku dużych różnic w długości kończyn, lekarze mogą zalecić zabieg wydłużenia kończyny, aby przywrócić równowagę ciała i poprawić jakość życia pacjenta. Metody wydłużania kończyn we Wrocławiu mogą obejmować zarówno chirurgię kostną, jak i zastosowanie specjalnych aparatów ortopedycznych.

Deformacje kończyn

Deformacje kończyn mogą wystąpić z różnych przyczyn, takich jak wrodzone zaburzenia, choroby genetyczne czy urazy. Niektóre z nich prowadzą do skrócenia kończyn, co może powodować problemy z chodzeniem, bólem i utratą funkcji. W takich przypadkach wydłużanie kończyn może być konieczne, aby poprawić funkcjonowanie pacjenta i zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań. Zabieg wydłużania kończyn może być również stosowany w przypadku deformacji stóp, takich jak koślawość stóp czy paluchów.

Proces wydłużania kończyn

Proces wydłużania kończyn zaczyna się od konsultacji z ortopedą, który oceni stan pacjenta i zdecyduje o odpowiedniej metodzie leczenia. Zabieg może być przeprowadzany za pomocą różnych technik, takich jak osteotomia (przecięcie kości) czy metoda Ilizarowa (zastosowanie specjalnego aparatu do stopniowego wydłużania kości). Po zabiegu pacjent musi przejść przez okres rehabilitacji, który obejmuje ćwiczenia fizjoterapeutyczne oraz noszenie specjalnych aparatów ortopedycznych. Proces wydłużania kończyn może trwać kilka miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta.