Artykuł sponsorowany

Kiedy niezbędne jest leczenie zębów pod narkozą?

Kiedy niezbędne jest leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie stomatologiczne może być dla wielu osób stresującym doświadczeniem, a w niektórych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu pod narkozą. W artykule poruszamy kwestię, kiedy leczenie zębów pod narkozą jest niezbędne oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do tego rodzaju terapii.

Przeczytaj również: Kiedy warto wykonać zdjęcie rtg zębów?

Wskazania do leczenia zębów pod narkozą

Leczenie stomatologiczne pod narkozą jest stosowane w sytuacjach, gdy tradycyjne metody znieczulenia miejscowego są niewystarczające lub niemożliwe do zastosowania. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów z silnym lękiem przed dentystą, u których stres utrudnia przeprowadzenie zabiegu. Narkoza może być także konieczna u osób z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psychicznymi, które uniemożliwiają im współpracę z lekarzem. Ponadto, w przypadku skomplikowanych zabiegów, takich jak ekstrakcja wielu zębów czy chirurgia szczękowo-twarzowa, narkoza zapewnia pacjentowi komfort i brak bólu podczas procedury. Wreszcie, u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych, które nie są w stanie zrozumieć i zaakceptować konieczności leczenia, narkoza może być jedynym sposobem na przeprowadzenie terapii.

Przeciwwskazania do leczenia zębów pod narkozą

Mimo że leczenie zębów pod narkozą w Białymstoku jest bezpieczne dla większości pacjentów, istnieją pewne przeciwwskazania, które muszą być uwzględnione przed podjęciem decyzji o tym rodzaju terapii. Przede wszystkim, narkoza jest przeciwwskazana u osób z ciężkimi chorobami układu krążenia, oddechowego czy nerwowego, które mogą stanowić zagrożenie dla życia pacjenta podczas zabiegu. Ponadto, narkoza nie jest zalecana u osób z alergią na środki znieczulające, a także u kobiet w ciąży, ze względu na możliwe ryzyko dla płodu.

Przygotowanie do leczenia zębów pod narkozą

Przed przystąpieniem do leczenia stomatologicznego pod narkozą konieczne jest dokładne przygotowanie pacjenta. Przede wszystkim należy zgłosić lekarzowi wszelkie istniejące choroby oraz przyjmowane leki, aby uniknąć ewentualnych interakcji czy komplikacji. Ponadto, przed zabiegiem pacjent musi być na czczo, co oznacza, że nie może spożywać pokarmów ani płynów przez co najmniej 6 godzin przed narkozą. W przypadku osób palących, zaleca się również zaprzestanie palenia na kilka dni przed zabiegiem, aby zmniejszyć ryzyko powikłań oddechowych.