Artykuł sponsorowany

Kiedy pójść do okulisty, a kiedy do optyka?

Kiedy pójść do okulisty, a kiedy do optyka?

Wizyta u specjalisty może być kluczowa dla utrzymania zdrowia naszych oczu, dlatego warto wiedzieć, do którego z nich się udać w zależności od sytuacji. W tym artykule omówimy różnice między okulistą a optykiem oraz wskażemy, w jakich przypadkach warto udać się do jednego lub drugiego specjalisty.

Przeczytaj również: Kiedy należy udać się do salonu optycznego?

Okulista czy optyk - czym się różnią?

Okulista to lekarz specjalista, który ukończył studia medyczne i odbył specjalizację z zakresu okulistyki. Jego głównym zadaniem jest diagnozowanie oraz leczenie chorób i schorzeń narządu wzroku. Okulista może przepisywać leki oraz wykonywać zabiegi chirurgiczne na oku. Optyk natomiast to osoba, która ukończyła szkołę policealną lub wyższą uczelnię o profilu optycznym. Optyk zajmuje się głównie doborem i dopasowywaniem okularów oraz soczewek kontaktowych, a także wykonuje badania wzroku w celu ustalenia potrzebnej korekcji. Warto zaznaczyć, że optyk nie jest lekarzem i nie może diagnozować chorób ani przepisywać leków.

Kiedy udać się do okulisty?

Wizyta np. u okulisty w Piotrkowie Trybunalskim jest konieczna w przypadku wystąpienia objawów świadczących o problemach ze wzrokiem lub chorobach oczu. Należy udać się do tego specjalisty, jeśli zaobserwujemy takie objawy jak ból oczu, zaczerwienienie, swędzenie, uczucie piasku pod powiekami, nadmierne łzawienie czy nagłe pogorszenie ostrości widzenia. Okulista powinien być również odwiedzany regularnie przez osoby z grupy ryzyka, takie jak dzieci, osoby starsze oraz pacjenci z chorobami ogólnoustrojowymi wpływającymi na wzrok (np. cukrzyca). W przypadku dzieci pierwsza wizyta powinna odbyć się przed ukończeniem pierwszego roku życia, a następnie co najmniej raz na dwa lata.

Kiedy udać się do optyka?

Wizyta u optyka jest wskazana w przypadku, gdy potrzebujemy korekcji wzroku za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Jeśli zauważymy, że nasza ostrość widzenia uległa pogorszeniu, warto udać się do optyka na badanie wzroku. Optyk dobierze odpowiednie szkła korekcyjne oraz pomoże w wyborze oprawek. Warto również regularnie odwiedzać optyka, jeśli nosimy już okulary lub soczewki kontaktowe, aby sprawdzić, czy nasza korekcja jest nadal adekwatna. Zaleca się kontrolne badania wzroku co najmniej raz na dwa lata.