Artykuł sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kleju do płytek?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kleju do płytek?

Wybór odpowiedniego kleju do płytek jest kluczowy dla trwałości i estetyki wykończenia ścian czy podłóg w naszym domu. Zastosowanie niewłaściwego produktu może prowadzić do pęknięć, odklejenia się płytek czy nawet zawilgocenia konstrukcji. Aby uniknąć takich problemów, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów podczas zakupu kleju do płytek. W niniejszym artykule omówimy najważniejsze z nich, aby ułatwić Ci podjęcie właściwej decyzji.

Rodzaj kleju – elastyczny czy tradycyjny?

Pierwszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest rodzaj kleju. Na rynku dostępne są dwa główne typy produktów – kleje elastyczne oraz tradycyjne. Kleje elastyczne charakteryzują się większą odpornością na odkształcenia i ruchy podłoża, dzięki czemu są szczególnie polecane przy układaniu płytek na podłożach drewnianych, betonowych czy na ogrzewaniu podłogowym. Kleje tradycyjne mogą być natomiast stosowane na stabilnych i nieruchomych podłożach, takich jak beton czy tynk cementowy.

Skład kleju – cementowy czy dyspersyjny?

Kolejnym istotnym czynnikiem jest skład kleju. Kleje cementowe są najbardziej popularne i uniwersalne, ponieważ można je stosować zarówno na ścianach, jak i podłogach, w pomieszczeniach mokrych i suchych. Są odporne na wilgoć, wysoką temperaturę oraz obciążenia mechaniczne. Kleje dyspersyjne mają natomiast konsystencję pasty i są przeznaczone głównie do stosowania na ścianach w pomieszczeniach suchych.

Czas otwarty i czas wiązania

Czas otwarty to okres, w którym klej pozostaje odpowiednio elastyczny i przyczepny, aby umożliwić skuteczne przyklejenie płytek. Im dłuższy czas otwarty, tym więcej czasu mamy na dokładne ułożenie płytek. Z kolei czas wiązania to okres, po którym klej osiąga swoją wytrzymałość. Warto zwrócić uwagę na te parametry, aby dostosować je do własnych potrzeb.

Wytrzymałość na obciążenia

W zależności od przeznaczenia płytek – czy będą one układane na podłodze, ścianie, wewnątrz czy na zewnątrz budynku – warto zwrócić uwagę na wytrzymałość kleju na różne rodzaje obciążeń. W przypadku podłóg narażonych na duże obciążenia, takich jak garaże czy pomieszczenia przemysłowe, warto wybrać klej o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Zgodność z rodzajem płytek

Nie każdy klej do płytek w cenie przystępnej będzie odpowiedni dla wszystkich rodzajów płytek. Warto sprawdzić, czy dany produkt jest przeznaczony do stosowania z materiałem, z którego wykonane są nasze płytki – czy to ceramika, gres czy kamień naturalny. Ponadto, niektóre kleje są dedykowane do płytek o określonym formacie czy grubości, co również warto wziąć pod uwagę podczas zakupu.