Artykuł sponsorowany

Na czym polega kremacja zmarłych?

Na czym polega kremacja zmarłych?

Kremacja zmarłych to jedna z metod pochówku, która zyskuje coraz większą popularność na świecie, a także w Polsce. W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na tę alternatywę dla tradycyjnego pochówku w grobie. Czym dokładnie jest kremacja i jakie są jej etapy?

Przeczytaj również: Jak należy ubrać się na pogrzeb?

Proces kremacji

Kremacja polega na spaleniu zwłok zmarłej osoby w specjalnym piecu kremacyjnym, który osiąga temperaturę nawet 1100 stopni Celsjusza. Proces ten trwa zwykle od 60 do 90 minut i prowadzi do całkowitego spalenia ciała oraz jego przemiany w drobne cząstki mineralne, które następnie są zbierane i umieszczane w urnie. W Polsce kremacja jest legalna od 1962 roku, jednak dopiero w ostatnich latach zaczęła zyskiwać na popularności. Obecnie około 30% wszystkich pochówków w naszym kraju to kremacje.

Przeczytaj również: Jakich formalności trzeba dopełnić podczas organizacji pogrzebu?

Przygotowanie do kremacji

Przed przystąpieniem do kremacji zwłoki muszą zostać odpowiednio przygotowane. Na początek ciało zostaje umyte i ubrane w specjalne szaty lub odzież wybraną przez rodzinę. Następnie zwłoki są umieszczane w trumnie, która musi być wykonana z materiałów łatwopalnych, takich jak drewno czy tektura. W przypadku osób posiadających wszczepione urządzenia medyczne, takie jak rozruszniki serca, muszą one zostać usunięte przed kremacją, ponieważ mogą one eksplodować pod wpływem wysokiej temperatury.

Przeczytaj również: Jak ułożyć przemowę pogrzebową dla mamy?

Kremacja a środowisko

Jednym z argumentów przemawiających za kremacją jest jej wpływ na środowisko. Kremacja w Rzeszowie jest uważana za bardziej ekologiczną metodę pochówku niż tradycyjny grób, ponieważ nie wymaga ona zajmowania dużych powierzchni ziemi oraz stosowania trujących substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, używanych do konserwacji zwłok. Ponadto nowoczesne piece kremacyjne są wyposażone w filtry, które ograniczają emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Warto jednak pamiętać, że proces kremacji zużywa dużą ilość energii i emituje dwutlenek węgla, co również ma negatywny wpływ na środowisko.

Ostateczny spoczynek po kremacji

Po kremacji rodzina zmarłego otrzymuje urnę z prochami, która może być następnie pochowana na cmentarzu, w specjalnym grobie lub kolumbarium. W Polsce coraz więcej cmentarzy oferuje miejsca przeznaczone dla urn, a niektóre parafie organizują specjalne msze święte dla osób, które zdecydowały się na kremację. Wybór miejsca spoczynku po kremacji zależy od indywidualnych przekonań i życzeń rodziny zmarłego.