Artykuł sponsorowany

Na jakiej zasadzie działa blokada alkoholowa w aucie?

Na jakiej zasadzie działa blokada alkoholowa w aucie?

Blokada alkoholowa w samochodzie staje się coraz bardziej popularnym narzędziem w walce z jazdą po alkoholu. Wprowadzenie tego systemu do aut może znacznie zmniejszyć liczbę wypadków drogowych spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców. W Polsce również można spotkać się z takimi urządzeniami, choć na razie nie są one powszechnie stosowane. Czy jednak blokada alkoholowa to skuteczne rozwiązanie, które powinno być wprowadzone na szerszą skalę?

Jak działa blokada alkoholowa w samochodzie?

Blokada alkoholowa w samochodzie to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie pojazdu, jeśli kierowca ma we krwi zawartość alkoholu przekraczającą dopuszczalny limit. Działa ona na zasadzie alkomatu zamontowanego w pojeździe, który mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowca musi dmuchać do specjalnej rurki przed uruchomieniem silnika, a jeśli wynik badania przekroczy ustaloną wartość, auto nie zostanie uruchomione. W przypadku próby oszustwa, np. dmuchania przez inną osobę, system może zarejestrować próbę obejścia blokady i zablokować możliwość jazdy.

W Polsce blokada alkoholowa w samochodzie nie jest obowiązkowa, jednak w niektórych przypadkach może być nakazana przez sąd. Przewiduje się, że w przyszłości takie urządzenia mogą stać się standardem w nowych samochodach. W innych krajach, takich jak Szwecja czy Stany Zjednoczone, blokady alkoholowe są już często stosowane jako element systemów bezpieczeństwa. Warto dodać, że wprowadzenie takiego rozwiązania na szerszą skalę wymagałoby zmiany przepisów prawa oraz dostosowania infrastruktury warsztatowej do montażu i obsługi tych urządzeń.

Jakie są zalety i wady stosowania blokad alkoholowych?

Zaletą stosowania blokad alkoholowych jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez eliminację jazdy pod wpływem alkoholu. Dzięki temu można ograniczyć liczbę wypadków drogowych oraz ofiar śmiertelnych. Dodatkowo, blokada alkoholowa może być motywacją dla kierowców do unikania spożywania alkoholu przed jazdą. Wadą takiego rozwiązania jest jednak konieczność regularnego dmuchania do alkomatu, co może być uciążliwe dla kierowców oraz potencjalne koszty związane z montażem i serwisowaniem urządzeń. Ponadto, istnieje ryzyko fałszywych wyników pomiarów oraz prób obejścia blokady przez osoby uparte.