Artykuł sponsorowany

O czym może świadczyć krwawienie dziąseł?

O czym może świadczyć krwawienie dziąseł?

Krwawienie dziąseł może być sygnałem różnych problemów zdrowotnych, zarówno tych powiązanych z jamą ustną, jak i ogólnoustrojowych. Wiele osób bagatelizuje ten objaw, uważając go za coś normalnego, jednak eksperci są zgodni, że krwawienie dziąseł nie jest naturalnym stanem rzeczy i może wskazywać na potrzebę konsultacji ze specjalistą. Warto zatem bliżej przyjrzeć się przyczynom tego zjawiska oraz możliwym konsekwencjom dla naszego zdrowia.

Przeczytaj również: Czym zajmuje się dentysta?

Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia dziąseł?

W niektórych przypadkach może ono świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie przyzębia (paradontoza) czy nawet rak jamy ustnej. Zapalenie przyzębia jest stanem, w którym dochodzi do niszczenia tkanek otaczających zęby, co może prowadzić do ich utraty. Z kolei rak jamy ustnej objawia się również innymi symptomami, takimi jak owrzodzenia czy zmiany koloru śluzówki, jednak krwawienie dziąseł może być jednym z pierwszych sygnałów ostrzegawczych.

Ewelina Kopycińska, lekarz dentysta we Włocławku, podkreśla, że najczęstszą przyczyną krwawienia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Brak regularnego mycia zębów oraz stosowania nici dentystycznej prowadzi do gromadzenia się płytki bakteryjnej na powierzchni zębów i dziąseł, co może doprowadzić do stanu zapalnego. Innymi przyczynami mogą być również urazy mechaniczne, na przykład spowodowane zbyt mocnym szczotkowaniem zębów czy noszeniem niedopasowanego aparatu ortodontycznego. Warto również wspomnieć o chorobach ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy hemofilia, które mogą wpływać na skłonność do krwawienia dziąseł.

Jak postępować w przypadku krwawienia dziąseł?

Jeśli zauważymy u siebie krwawienie dziąseł, warto najpierw sprawdzić swoją technikę szczotkowania oraz używanie nici dentystycznej. Często poprawa higieny jamy ustnej wystarczy, aby pozbyć się tego problemu. Jeśli jednak krwawienie utrzymuje się mimo stosowania właściwej higieny, warto skonsultować się z dentystą. Specjalista oceni stan naszych dziąseł i zębów, a także może zlecić dodatkowe badania, jeśli podejrzewa powiązanie z innymi chorobami ogólnoustrojowymi. W niektórych przypadkach konieczne może być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, aby usunąć przyczynę krwawienia dziąseł i przywrócić zdrowie jamy ustnej.