Artykuł sponsorowany

Po czym poznać, że osuszacz powietrzna wymaga serwisu?

Po czym poznać, że osuszacz powietrzna wymaga serwisu?

Osuszacze powietrza są niezastąpione w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniach, zwłaszcza w mieszkaniach, biurach czy magazynach. Dzięki nim zapewniamy komfortowe warunki pracy oraz życia, a także chronimy sprzęt elektroniczny i budynki przed szkodliwym działaniem wilgoci. Jak jednak poznać, że nasz osuszacz powietrza wymaga serwisu? Oto kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę. 

Co świadczy o tym, że trzeba oddać osuszacz do naprawy? 

Higrostat to urządzenie kontrolujące poziom wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniu. Jeśli osuszacz działa nieprawidłowo, może to być spowodowane uszkodzeniem higrostatu. Objawy takiego problemu to m.in. nieustanne pracowanie urządzenia, nawet gdy wilgotność jest już na odpowiednim poziomie, czy wyłączanie się osuszacza przed osiągnięciem zadanej wartości wilgotności. W takiej sytuacji warto skontaktować się z serwisem, który sprawdzi stan higrostatu oraz ewentualnie go naprawi lub wymieni. 

Jeśli zauważymy, że nasze urządzenie osiąga gorsze rezultaty niż wcześniej, może to świadczyć o konieczności przeprowadzenia serwisu osuszacza. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być m.in. zabrudzenie filtra powietrza, co prowadzi do zmniejszenia przepustowości powietrza przez urządzenie. Warto regularnie czyścić filtr, a w razie potrzeby wymienić go na nowy. Inna przyczyna spadku wydajności może być uszkodzenie układu chłodniczego lub wentylatora. W takim przypadku konieczna będzie wizyta u specjalisty. 

Osuszacze powietrza zazwyczaj pracują cicho i bez wibracji. Jeśli jednak zauważymy, że nasze urządzenie zaczyna wydawać niepokojące dźwięki lub drgać podczas pracy, może to świadczyć o potrzebie serwisowania. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być m.in. zużycie łożysk wentylatora, uszkodzenie kompresora czy niewłaściwe ustawienie urządzenia na nierównej powierzchni. W każdym z tych przypadków warto skonsultować się z serwisem, który dokładnie sprawdzi stan osuszacza i ewentualnie przeprowadzi naprawę. 

Warto pamiętać, że regularne serwisowanie osuszaczy powietrza pozwala na utrzymanie ich sprawności oraz przedłużenie żywotności. Dlatego warto reagować na wszelkie sygnały świadczące o konieczności naprawy, a także przeprowadzać okresowe przeglądy techniczne urządzeń. Troska o stan techniczny osuszaczy powietrza przekłada się na lepsze warunki w pomieszczeniach oraz oszczędność energii elektrycznej.