Artykuł sponsorowany

Po czym rozpoznać współuzależnienie?

Po czym rozpoznać współuzależnienie?

Współuzależnienie to złożony problem, który dotyka wiele osób na całym świecie. W Polsce również nie brakuje osób borykających się z tym zjawiskiem. W artykule przedstawimy trzy pytania, które pomogą zrozumieć, czy jesteś współuzależniony od kogoś lub czy ktoś może być współuzależniony od ciebie.

Jakie są objawy współuzależnienia?

Pierwszym krokiem w rozpoznaniu współuzależnienia jest zidentyfikowanie jego objawów. Osoby współuzależnione często odczuwają silną potrzebę kontrolowania innych, zwłaszcza osób uzależnionych. Ponadto, mają tendencję do przejmowania odpowiedzialności za problemy innych ludzi i często poświęcają swoje potrzeby na rzecz innych. Współuzależnienie może również objawiać się jako nadmierne zaangażowanie w życie innych osób, co prowadzi do zaniedbywania własnych spraw. Wreszcie, osoby współuzależnione często mają trudności z wyrażaniem własnych uczuć i potrzeb, co prowadzi do niewłaściwego radzenia sobie ze stresem.

Choć współuzależnienie jest najbardziej znane jako zjawisko towarzyszące uzależnieniom, takie jak alkoholizm czy narkomania, może ono występować również w innych sytuacjach. Na przykład, współuzależnienie może dotyczyć osób żyjących z chorymi na przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca czy nowotwory. Współuzależnienie w Kielcach i innych miastach Polski może również występować w relacjach z osobami z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak depresja czy schizofrenia. Warto zatem pamiętać, że współuzależnienie nie jest ograniczone tylko do relacji z osobami uzależnionymi.

Jak radzić sobie ze współuzależnieniem?

Jeśli podejrzewasz, że jesteś współuzależniony, ważne jest, aby podjąć działania mające na celu zmianę swojego zachowania i sposobu myślenia. Terapia indywidualna lub grupowa może być pomocna w procesie zdobywania wiedzy o współuzależnieniu i uczenia się nowych umiejętności radzenia sobie.

Ponadto, istnieją organizacje samopomocowe, takie jak Al-Anon czy Nar-Anon, które oferują wsparcie dla osób współuzależnionych od alkoholików i narkomanów. Ważne jest również, aby zadbać o własne potrzeby emocjonalne i fizyczne, ucząc się mówić "nie" i wyznaczając granice w relacjach z innymi. Wreszcie, warto pamiętać, że proces zdrowienia od współuzależnienia może być długotrwały i wymagać wielu zmian w życiu osoby dotkniętej tym problemem.