Artykuł sponsorowany

Pogrzeb świecki bez księdza

Pogrzeb świecki bez księdza

Pogrzeb świecki bez udziału duchowieństwa staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę pożegnania bliskich, która nie jest związana z tradycją religijną. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się taki pogrzeb, jakie są jego zalety oraz jakie kroki należy podjąć, aby go zorganizować.

Przeczytaj również: Na co zwrócić uwagę, wybierając cmentarz do pochówku?

Czym różni się pogrzeb świecki od religijnego?

Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania zmarłego, która nie ma charakteru religijnego. Nie uczestniczą w niej księża ani inni przedstawiciele duchowieństwa, a całość opiera się na życzeniach rodziny i bliskich zmarłego. Zamiast modlitw i czytań biblijnych, podczas takiej uroczystości składane są przemówienia, wspomnienia oraz wykonywane są utwory muzyczne. Często również zapalane są znicze lub lampiony, a także składane są kwiaty przy trumnie lub urnie. Warto dodać, że pogrzeb świecki może być przeprowadzony zarówno na cmentarzu komunalnym, jak i na cmentarzu parafialnym – jednak w tym drugim przypadku wymagana jest zgoda proboszcza.

Przeczytaj również: Jakie usługi oferuje zakład pogrzebowy?

Zalety pogrzebu świeckiego

Jedną z głównych zalet pogrzebu świeckiego jest możliwość indywidualnego i osobistego podejścia do ceremonii. Bliscy zmarłego mają większą swobodę w wyborze treści przemówień, muzyki czy symboli, które mają towarzyszyć pożegnaniu. Dzięki temu pogrzeb może być bardziej spersonalizowany i odzwierciedlać życiowe wartości zmarłego oraz jego rodziny. Ponadto pogrzeb świecki jest odpowiedni dla osób niewierzących lub dla tych, którzy nie chcą łączyć pożegnania z konkretnym wyznaniem religijnym. Wreszcie, często bywa też tańszy od tradycyjnego pogrzebu religijnego. Jeśli chodzi o pogrzeb świecki bez księdza, Poznań to miasto, w którym znajdziemy profesjonalnych organizatorów tego typu wydarzeń - np. Necros.

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie pogrzebu świeckiego, pierwszym krokiem będzie zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz uzyskanie aktu zgonu. Następnie należy skontaktować się z firmą pogrzebową, która pomoże w załatwieniu formalności oraz przygotowaniu uroczystości. Ważne jest, aby wcześniej ustalić z rodziną i bliskimi zmarłego, jak ma wyglądać ceremonia – czy będą przemówienia, jaka muzyka ma być wykonywana czy jakie symbole mają towarzyszyć pożegnaniu. Warto również poinformować uczestników o charakterze uroczystości, aby uniknąć nieporozumień czy niewłaściwego zachowania.