Artykuł sponsorowany

Pogrzeb świecki bez księdza

Pogrzeb świecki bez księdza

Pogrzeb świecki bez udziału duchowieństwa staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Coraz więcej osób decyduje się na taką formę pożegnania bliskich, która nie jest związana z tradycją religijną. W tym artykule dowiesz się, czym charakteryzuje się taki pogrzeb, jakie są jego zalety oraz jakie kroki należy podjąć, aby go zorganizować.

Czym różni się pogrzeb świecki od religijnego?

Pogrzeb świecki to ceremonia pożegnania zmarłego, która nie ma charakteru religijnego. Nie uczestniczą w niej księża ani inni przedstawiciele duchowieństwa, a całość opiera się na życzeniach rodziny i bliskich zmarłego. Zamiast modlitw i czytań biblijnych, podczas takiej uroczystości składane są przemówienia, wspomnienia oraz wykonywane są utwory muzyczne. Często również zapalane są znicze lub lampiony, a także składane są kwiaty przy trumnie lub urnie. Warto dodać, że pogrzeb świecki może być przeprowadzony zarówno na cmentarzu komunalnym, jak i na cmentarzu parafialnym – jednak w tym drugim przypadku wymagana jest zgoda proboszcza.

Zalety pogrzebu świeckiego

Jedną z głównych zalet pogrzebu świeckiego jest możliwość indywidualnego i osobistego podejścia do ceremonii. Bliscy zmarłego mają większą swobodę w wyborze treści przemówień, muzyki czy symboli, które mają towarzyszyć pożegnaniu. Dzięki temu pogrzeb może być bardziej spersonalizowany i odzwierciedlać życiowe wartości zmarłego oraz jego rodziny. Ponadto pogrzeb świecki jest odpowiedni dla osób niewierzących lub dla tych, którzy nie chcą łączyć pożegnania z konkretnym wyznaniem religijnym. Wreszcie, często bywa też tańszy od tradycyjnego pogrzebu religijnego. Jeśli chodzi o pogrzeb świecki bez księdza, Poznań to miasto, w którym znajdziemy profesjonalnych organizatorów tego typu wydarzeń - np. Necros.

Jak zorganizować pogrzeb świecki?

Jeśli zdecydujesz się na zorganizowanie pogrzebu świeckiego, pierwszym krokiem będzie zgłoszenie zgonu w Urzędzie Stanu Cywilnego oraz uzyskanie aktu zgonu. Następnie należy skontaktować się z firmą pogrzebową, która pomoże w załatwieniu formalności oraz przygotowaniu uroczystości. Ważne jest, aby wcześniej ustalić z rodziną i bliskimi zmarłego, jak ma wyglądać ceremonia – czy będą przemówienia, jaka muzyka ma być wykonywana czy jakie symbole mają towarzyszyć pożegnaniu. Warto również poinformować uczestników o charakterze uroczystości, aby uniknąć nieporozumień czy niewłaściwego zachowania.