Artykuł sponsorowany

Popularne, ginekologiczne operacje onkologiczne

Popularne, ginekologiczne operacje onkologiczne

Rak narządów płciowych u kobiet stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W Polsce coraz więcej kobiet zmaga się z nowotworami, takimi jak rak szyjki macicy, rak jajnika czy rak trzonu macicy. Na szczęście medycyna nie stoi w miejscu i oferuje wiele skutecznych metod leczenia onkologicznego, w tym zaawansowane operacje ginekologiczne.

Operacje onkologiczne w leczeniu raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy to najczęstszy nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet w Polsce. W leczeniu tego rodzaju raka stosuje się różnorodne metody, w tym operacje onkologiczne. Jedną z nich jest tzw. Wertheim-Meigs – radykalna histerektomia z usunięciem przydatków oraz węzłów chłonnych miednicy mniejszej. Operacja ta pozwala na usunięcie zmian nowotworowych oraz daje szansę na całkowite wyleczenie. Inną techniką jest trachelektomia radykalna, która polega na usunięciu tylko części szyjki macicy, co pozwala zachować płodność kobiety.

Leczenie raka jajnika za pomocą operacji onkologicznych

Rak jajnika jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym narządów płciowych u kobiet. Leczenie tego rodzaju raka zazwyczaj obejmuje operacje onkologiczne, które mają na celu usunięcie zmian nowotworowych oraz odbarczenie organizmu z przerzutów. Jedną z popularnych metod jest cytoredukcja, czyli usunięcie jak największej ilości masy guza oraz oczyszczanie jamy brzusznej z komórek rakowych. W przypadku zaawansowanego raka jajnika może być również konieczne wykonanie histerektomii, czyli usunięcia macicy, jajników i jajowodów.

Operacje onkologiczne w leczeniu raka trzonu macicy

Rak trzonu macicy, zwany również rakiem endometrium, to trzeci najczęstszy nowotwór złośliwy narządów płciowych u kobiet. W leczeniu tego rodzaju raka stosuje się różne metody, w tym operacje onkologiczne. Najpopularniejszą techniką jest histerektomia, czyli usunięcie macicy wraz z przydatkami i węzłami chłonnymi. W niektórych przypadkach może być również konieczne wykonanie tzw. omentektomii, czyli usunięcia fragmentu sieci większej – struktury pokrywającej narządy jamy brzusznej. Ta operacja pozwala na usunięcie ewentualnych przerzutów nowotworowych.