Artykuł sponsorowany

Praca na morzu dla stewarda - czy warto zacząć przygodę z zawodem na statku?

Praca na morzu dla stewarda - czy warto zacząć przygodę z zawodem na statku?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad pracą na morzu? Być może stanowisko stewarda na statku pasażerskim lub handlowym jest właśnie tym, czego szukasz. W poniższym artykule przedstawiamy zalety i wady pracy na morzu dla stewarda, jak również opisujemy, jakie kwalifikacje są potrzebne do podjęcia tego zawodu.

Wymagania dla stewardów na statkach

Praca na morzu dla stewarda to nie tylko atrakcyjne zarobki, ale także możliwość poznania nowych kultur i miejsc. Aby jednak rozpocząć swoją karierę w tym zawodzie, należy spełnić kilka wymagań. Po pierwsze, konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia - najlepiej z zakresu hotelarstwa lub gastronomii. Po drugie, bardzo ważna jest znajomość języków obcych - przede wszystkim angielskiego, ale także innych języków, które mogą być przydatne w kontaktach z pasażerami różnych narodowości. Po trzecie, niezbędne są specjalistyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa oraz higieny pracy na statkach.

Zalety pracy jako steward na morzu

Jednym z głównych atutów pracy jako steward na statku jest atrakcyjne wynagrodzenie. Wysokość zarobków zależy od wielu czynników, takich jak doświadczenie, rodzaj statku czy długość rejsu, ale z pewnością można liczyć na wyższe stawki niż w przypadku pracy na lądzie. Ponadto, pracując na morzu, można liczyć na darmowe zakwaterowanie oraz wyżywienie na pokładzie statku. Kolejnym plusem jest możliwość zwiedzania różnych zakątków świata podczas postoju w portach. Wreszcie, praca na morzu pozwala zdobyć cenne doświadczenie zawodowe, które może być przydatne w przyszłości.

Wady pracy jako steward na morzu

Praca na morzu dla stewarda niewątpliwie ma także swoje minusy. Jednym z nich jest brak stałego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, co może być szczególnie trudne dla osób, które mają dzieci lub są w związku. Kolejnym problemem może być konieczność dostosowania się do rytmu życia na statku - praca często odbywa się w systemie zmianowym, a czas wolny jest ograniczony. Ponadto, niektóre osoby mogą mieć problemy z aklimatyzacją do życia na morzu, np. z powodu choroby morskiej czy uczucia izolacji. Wreszcie, warto pamiętać o ryzyku wypadków i awarii na statkach - choć są one rzadkie, to jednak mogą mieć poważne konsekwencje dla załogi.