Artykuł sponsorowany

Profesjonalne oświetlenie kurnika

Profesjonalne oświetlenie kurnika

Oświetlenie w kurniku odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i produktywności drobiu. Właściwe oświetlenie wpływa na wzrost, rozwój, zachowanie i ogólną kondycję ptaków. Dlatego też inwestycja w profesjonalne oświetlenie kurnika jest niezbędna dla każdego hodowcy drobiu.

Wpływ oświetlenia na ptaki

Odpowiednie oświetlenie kurnika wpływa na wiele aspektów życia ptaków. Po pierwsze, światło wpływa na ich rozwój fizyczny – przy odpowiedniej ilości światła ptaki rosną szybciej i osiągają większą masę ciała. Po drugie, światło wpływa na zachowanie ptaków – odpowiednie oświetlenie może zmniejszyć agresję między nimi oraz poprawić ich samopoczucie. Po trzecie, oświetlenie ma wpływ na reprodukcję – odpowiednia ilość światła stymuluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za rozród.

Rodzaje oświetlenia stosowane w kurnikach

W kurnikach stosuje się różne rodzaje oświetlenia, które można podzielić na naturalne i sztuczne. Naturalne oświetlenie pochodzi z okien, świetlików lub innych otworów w dachu czy ścianach budynku. Sztuczne oświetlenie to przede wszystkim lampy, które można zamontować na suficie lub ścianach kurnika. W ostatnich latach coraz większą popularność zdobywają energooszczędne żarówki LED, które charakteryzują się długą żywotnością i niskim zużyciem energii. Ważne jest, aby oświetlenie sztuczne było równomiernie rozłożone po całym kurniku, aby uniknąć miejsc zbyt jasnych lub zbyt ciemnych.

Parametry oświetlenia w kurniku

Właściwe oświetlenie kurnika powinno spełniać kilka podstawowych parametrów. Po pierwsze, intensywność światła – zaleca się, aby w kurniku panowało oświetlenie o natężeniu od 10 do 20 luksów. Po drugie, długość trwania światła dziennie – zaleca się, aby ptaki miały dostęp do światła przez około 14–16 godzin na dobę. Po trzecie, barwa światła – ptaki najlepiej rosną przy białym świetle, jednak warto dodać nieco światła niebieskiego lub zielonego, które wpływa korzystnie na ich samopoczucie. Po czwarte, regularność i cykl zmiany oświetlenia – ważne jest, aby ptaki miały stały rytm dnia i nocy, co wpływa na ich zdrowie i produktywność.

Inwestując w profesjonalne oświetlenie kurnika, hodowcy drobiu zyskują szereg korzyści. Dobre oświetlenie wpływa na zdrowie, rozwój, samopoczucie i reprodukcję ptaków, co przekłada się bezpośrednio na ich produktywność. Dlatego warto zadbać o odpowiednie warunki oświetleniowe w kurniku, aby zapewnić ptakom jak najlepsze warunki do życia i wzrostu.