Artykuł sponsorowany

Serki góralskie i ich rodzaje

Serki góralskie i ich rodzaje

Serki góralskie, znane również jako oscypki, to tradycyjne polskie przysmaki, które od wieków są wyrabiane przez mieszkańców Podhala. Wykonane z mleka owczego lub krowiego, serki te są nie tylko smaczne, ale także zdrowe i bogate w białko oraz witaminy. W Polsce istnieje wiele rodzajów serków góralskich, a ich różnorodność sprawia, że każdy miłośnik sera znajdzie coś dla siebie.

Tradycyjny oscypek

Oscypek to najbardziej znany ser góralski, który jest wyrabiany z mleka owczego. Jego produkcja opiera się na starodawnych recepturach i metodach, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Oscypek ma charakterystyczny kształt zbliżony do stożka oraz piękny, złocisty kolor. Ser ten jest dość twardy i ma wyrazisty smak, który zyskuje na intensywności w miarę dojrzewania. Oscypek podawany jest najczęściej jako przekąska, ale świetnie sprawdza się też jako dodatek do sałatek czy zapiekanek.

Bundz i bryndza

Bundz to kolejny popularny ser góralski, który wyrabiany jest z krowiego mleka. Jest to ser miękki o delikatnym smaku i kremowej konsystencji. Bundz często używany jest jako składnik różnych potraw, takich jak placki ziemniaczane czy pierogi. Bryndza natomiast to ser góralski wytwarzany z mleka owczego lub mieszanki mleka owczego i krowiego. Jest to ser rozsmarowujący się o pikantnym smaku, który doskonale komponuje się z chlebem czy jako farsz do pierogów. Jeśli chodzi o wspaniałe serki góralskie, Nowy Targ jest rejonem działania zaufanych producentów takich jak np. Smoleń.

Serki góralskie wędzone i nieco inne

Wędzony oscypek to wersja tradycyjnego oscypka, która poddawana jest procesowi wędzenia na dymie bukowym. Dzięki temu nabiera wyjątkowego, dymnego smaku i aromatu. Wędzony oscypek jest twardy i kruchy, a jego smak jest intensywniejszy niż w przypadku zwykłego oscypka. Oprócz tego warto wspomnieć o korbaczu – serze góralskim o ciekawym kształcie przypominającym warkocz. Korbacz wyrabiany jest z mleka krowiego lub mieszanki mleka krowiego i owczego, a jego smak jest łagodniejszy niż oscypka.

Serki góralskie to prawdziwy skarb polskiej kuchni, który warto poznać i docenić. Ich różnorodność oraz bogactwo smaków sprawiają, że są one doskonałym elementem zarówno codziennego menu, jak i wyjątkowych okazji. Bez względu na to, czy wybierzesz tradycyjny oscypek, delikatny bundz czy aromatyczny wędzony oscypek, z pewnością będziesz zachwycony smakiem tych wyjątkowych serów.