Artykuł sponsorowany

Szczepienie przed wyjazdem do jakich krajów jest potrzebne?

Szczepienie przed wyjazdem do jakich krajów jest potrzebne?

Szczepienia przed podróżą są kluczowe dla ochrony zdrowia podróżnych, zwłaszcza gdy planują oni odwiedzić kraje o wysokim ryzyku wystąpienia niektórych chorób. Wybierając się w daleką podróż, warto sprawdzić, jakie szczepienia są wymagane lub zalecane dla danego kraju. W 2023 roku szczepienia przed wyjazdem mogą być potrzebne dla osób podróżujących do krajów takich jak Indie, Brazylia czy niektóre państwa Afryki.

Szczepienia obowiązkowe i zalecane

W niektórych krajach szczepienia są obowiązkowe, co oznacza, że bez potwierdzenia ich wykonania nie zostanie wydana wiza lub nie będzie można przekroczyć granicy. Przykładem jest żółta febra, występująca głównie w Afryce Subsaharyjskiej oraz Ameryce Południowej. Szczepienie przeciwko tej chorobie jest obowiązkowe dla podróżnych udających się do takich krajów jak Angola, Kongo czy Boliwia. Inne szczepienia, takie jak przeciwko błonicy, tężcowi, polio czy ospie wietrznej, są zalecane dla wszystkich podróżnych, niezależnie od kraju docelowego.

Szczepienia dla osób podróżujących do Azji

Podróżując do krajów azjatyckich, warto zwrócić uwagę na konieczność wykonania szczepień przeciwko chorobom takim jak dur brzuszny, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, japońskie zapalenie mózgu czy denga. Szczególnie narażeni na te choroby są podróżni udający się do krajów takich jak Indie, Nepal, Wietnam czy Tajlandia. Warto również pamiętać o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, jeśli planujemy dłuższy pobyt lub kontakt ze zwierzętami. Jeśli chodzi o sprawne szczepienie przed wyjazdem, Białystok jest miastem, w którym skorzystamy z usług specjalistów takich jak np. OMEDA.

Szczepienia dla osób podróżujących do Ameryki Południowej i Afryki

W przypadku podróży do Ameryki Południowej oraz Afryki szczepienia przeciwko żółtej febrze są niezbędne dla większości krajów. Ponadto warto zaszczepić się przeciwko malarii, która jest powszechna na tych kontynentach. W krajach takich jak Brazylia czy Kenia szczepienie przeciwko gorączce denga może być również zalecane. Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B oraz tężcowi i błonicy są również ważne dla osób podróżujących do tych regionów.

Podsumowując, przed wyjazdem do krajów o wysokim ryzyku wystąpienia niektórych chorób warto sprawdzić, jakie szczepienia są wymagane lub zalecane. Szczepienia obowiązkowe są konieczne do przekroczenia granicy niektórych państw, a inne szczepienia zalecane pomagają chronić zdrowie podróżnych.