Artykuł sponsorowany

Z czego produkowany jest olej roślinny?

Z czego produkowany jest olej roślinny?

Oleje roślinne są nieodłącznym elementem naszej codziennej diety. Wykorzystywane zarówno do smażenia, pieczenia, jak i jako dodatek do sałatek czy innych potraw, stanowią źródło zdrowych tłuszczów oraz witamin. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, z czego produkowany jest olej roślinny i jak przebiega jego proces produkcji? W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu, odkrywając tajemnice powstawania jednego z najważniejszych składników naszej diety.

Surowce używane w produkcji oleju roślinnego

Oleje roślinne produkowane są z różnych surowców, w zależności od rodzaju oleju. Najpopularniejsze surowce wykorzystywane w przemyśle spożywczym to nasiona rzepaku, słonecznika, soi, lnianki oraz orzechy arachidowe. Każdy z tych surowców zawiera wysoki procent tłuszczu, który jest ekstrahowany w procesie produkcji oleju.

Proces produkcji oleju roślinnego

Produkcja i późniejsza dystrybucja oleju roślinnego rozpoczyna się od zbioru surowca i jego odpowiedniego przygotowania. Następnie surowiec jest poddawany procesowi tłoczenia na zimno lub gorąco, który pozwala na wydobycie tłuszczu z nasion lub orzechów. W przypadku tłoczenia na zimno, proces ten odbywa się w temperaturze nieprzekraczającej 50 stopni Celsjusza, co pozwala na zachowanie większości wartości odżywczych oleju. Tłoczenie na gorąco polega na podgrzewaniu surowca do wyższej temperatury, co pozwala na uzyskanie większej ilości oleju, ale może wpłynąć na obniżenie jego jakości.

Po tłoczeniu uzyskany olej jest poddawany procesowi rafinacji, który ma na celu usunięcie niepożądanych substancji, takich jak białka, fosfolipidy czy metale ciężkie. Proces rafinacji obejmuje kilka etapów, takich jak oczyszczanie, neutralizacja, wybielanie oraz dezodoryzacja. W wyniku tych działań uzyskujemy ostateczny produkt - czysty i klarowny olej roślinny.

Rola oleju roślinnego w diecie

Oleje roślinne są bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega 3 i omega 6, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkowo, oleje te zawierają witaminy A, D, E i K, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie oleje roślinne mają takie same właściwości. Na przykład olej lniany jest bogaty w kwasy omega 3, podczas gdy olej słonecznikowy zawiera więcej kwasów omega 6.